Hemen hemen her sektörde 3D, BIM ve sanal gerçeklikler ile donatılmış dünyalar hakkında çok şey duyuyoruz. Mekansal analiz, otomatik özellik tanıma, alan planlaması ve 3D tasarım modeli vs örnekler çoğaltılabilir. Gelişmiş simülasyonlar  (bitki, trafik, kamu hizmetleri, üretim ve inşaat için paralel süreçler ve otomasyon) da dahil olmak üzere 3D’den elde edilecek çok şey var. Ancak önemli olan “Sanal Gerçeklik”  terimini gelişigüzel kullanırken içindeki gerçeklik kelimesini teknik olarak kullanılabilir veriye dönüştürebilmektir. Evet  şimdiye kadar Lazer tarayıcılarımız bu imkanı sunuyordu ancak INTERGEO 2017 nin en fazla ses getiren cihazı olan BLK 360 tamamen kullanıcı kolaylıkları ile donatılmış ve iş akışlarımızı da düzene sokacak şekilde üretilmiş.

Autodesk ve Leica Geosystems hassas, erişilebilir, oldukça hafif, ancak şaşırtıcı derecede düşük maliyetli bir tarama donanım – yazılım çözümü üzerinde işbirliği yapıyor. BLK 360  Autodesk ürünlerinden olan RECAP pro ” Reality Capture” yazılımı sayesinde neredeyse tüm iş akışınızı kusursuz hale getiriyor. Size tabletinizde ofis rahatlığı sunmayı vaadediyor. Tabiki buna ek olarak Autodesk yazılımlarından Revit, Infraworks, Navisworks ve Civil 3D de dahil olmak üzere 10 farklı yazılıma direk olarak veri aktarımı ise başka bir artısı olarak göze çarpıyor.

Nasıl Çalışıyor?

Bir lazer tarayıcı 3 ölçümle (yatay açı, dikey açı ve tarayıcı merkezinden ölçülen noktaya bir eğim mesafesi) 3D XYZ koordinatlarını hesaplar. Bu bir “kutupsal” ölçüm olarak ifade edilir. Biraz trigonometri ekleyince hızlı bir şekilde XYZ veya kartezyen koordinatlarına ulaşmak mümkün.

Basit bir ifadeyle, bir lazer tarayıcının üç boyutlu doğruluğu polar ölçümlerin doğruluğundan etkilenir. BLK360, 10m de 6mm  ve yaklaşık 20m de 8mm (33 ‘de 1/4 “ve 66’ de yaklaşık 1/3”) 3D nokta hassasiyetlerine sahiptir. BLK360 tam HDR görüntüler ile birlikte saniyede 360.000 ölçüm yapabiliyor.

Tarama işleminin ilk adımı yaklaşık 30 saniye sürerken ve görüntüler Recap Mobile Professional veya Leica BLK360 kontrol cihazı uygulaması aracılığıyla çekildiğinden operatör kolaylıkla kontrol edebiliyor. Ayrıca 64GB’lık dahili belleğine ek olarak bir iPad Pro’ya bağlandığınızda, tabletinizin depolama alanı kadar belleğe sahip oluyorsunuz.

Termal Kamera Entegrasyonu

BLK360, dahili FLIR® Termal Görüntüleme Sensörü ile birlikte geliyor. BLK360, küresel HDR görüntüsünü yakalarken 30 saniyede 70 ° V x 360 ° HZ Termal görüntü panoraması da oluşturuluyor.  Ama bekleyin, daha fazlası var! Kızılötesi sensör sadece bir renk ölçeği vermekle kalmamış, +/- 1 ° C’de kalibre edilmiş olup  enerji denetimleri için mükemmel gerçekliği yakalamanıza da katkıda bulunuyor.

Ağırlık

Sağlam alüminyum gövdesine rağmen, BLK360 1 kilogramın altındadır. 100 mm çapında  ve 165 mm yüksekliğinde tipik lazer tarayıcınızdan biraz daha kolay taşınır.

Tarama Test Sonuçları

BLK360, elinizdeki görevin gereksinimlerine göre daha fazla veya daha az ölçüm noktası yakalamak üzere ayarlanabilir. Tarama çözünürlüğünü, 10 metre (33 ‘) uzaklıktaki bir duvarda ölçeceğiniz tablo olarak düşünelim

Yatay ve düşeyde,

Düşük= 20 mm(0.8 “)

Orta = 10 mm (0.4 “)

Yüksek =   5 mm(0.25 “)   hassasiyetinde veri toplayabilirsiniz

Yüksek çözünürlüklü tarama ile 3 dakika içerisinde kaydedilen 50-80 milyon arası nokta 1GB yer kaplıyor.

Daha fazla ayrıntı için buraya tıklayınız.

Yazı içeriği ve görseller www.xyht.com dan yazar Gavin Schrok’ un makalesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here