Görsel “https://leica-geosystems.com” dan alınmıştır

Leica Geosystems, Haziran 2018’ deki HxGN Live konferansında Jürgen DOLD’ un konuşmasında yeni RTC360 lazer tarama cihazını tanıttı. Geçen yıl tanıttığı BLK360 ile daha önceden piyasaya sürmüş olduğu P serisi cihazların arasında bir pozisyona konumlandırılan bu cihazın bazı öne çıkan teknik özellikleri şöyle;

  • Saniyede 2 milyon nokta toplama hızı
  • 0.5 m ile 130 m arasında tarama yapabilme
  • HDR fotoğraflama
  • Tam otomatik birleştirme ve VIS (visual inertial system)

RTC360‘ ın fiziksel özelliklerine bakacak olursak:
Boyutları 230mm x 240mm x 120mm şeklinde üretilen cihazın ağırlığı 5.4 kg.

Görsel “https://leica-geosystems.com” dan alınmıştır

Dahili ekran üzerinden kontrol edilebildiği gibi tablet üzerinden de kontrol edilebiliyor. Tablet üzerinde çalıştırılan Cyclone Field 360 uygulaması üzerinden de veriler 3 boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Böylece bazı sorgulamalar ve işaretlemeler yapılabiliyor.

Her yöne doğrultulmuş 5 adet kamerası ve IMU sayesinde Registration yani birleştirme işlemlerine farklı bir soluk getiriyor.

VIS (visual inertial system) olarak adlandırılan sistem iki farklı oturum arasında yapılan hareketi saptayarak oturumlarda yapılan taramaların otomatik olarak birleştirilmesine olanak sağlıyor.

VIS yöntemi, ofiste geçirilen birleştirme vaktini oldukça azaltacağa benziyor. Özellikle büyük BIM projelerinde VIS, veri teslim sürelerini çok kısaltacağı için imalat kontrolü ve raporlama gibi konularda kullanıcıların tercih edebileceği bir yöntem.

RTC360 ön tanımlı çözünürlük seçenekleri ile piyasaya çıktı.

Çözünürlük seviyeleri ve tarama süreleri ise şu şekilde;

  • 3mm@10m        01:51 dk
  • 6mm@10m        00:51 dk
  • 12mm@10m      00:26 dk

RTC360‘ ın yenilikçi bir özelliği de taramada double pulse metodunu kullanmasıdır. Lazer taramayı zorlaştıran koyu renkli ve yutucu yüzeyleri tararken, eksik bölgeler olması durumuna engel  olabilmek için iki sinyal genliğini karşılaştırarak ölçümü uygun hale getiriyor.

Ayrıca RTC360‘ ın verilerini Cyclone’ un güncel versiyonu ile içeri almak mümkün olacak. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here