Lidar ile Elektrik Enerji Hattı Koridoru Haritalama

Most Read

Gerçek Zamanlı Corona Virüsü Haritası

Coğrafi bilgi sistemleri konusunda çalışmalar yapan ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan gerçek zamanlı bir harita ile Çin'in Wuhan kentinde başlayan salgını an be an...

Dünya Dinler Haritası

Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir sözü gördüğünüz dünya haritası için en uygun tanımlama olabilir. Hem panoramik hem de ayrıntılı gösterimi olan bu infografik, dünya...

En Güncel 3D Uydu Haritası

Ayrıntılı bir veri kümesi sanal ortamda hayata geçirildiğinde, sonuçları hem kolay anlaşılır hemde bilgi yüklü olabiliyor. Bilgi haritaları üreticisi "ESRI"  bu kez de uydu...

LiDAR Nedir? Nasıl Çalışır?

"LiDAR" temel olarak ölçme işlemi için lazer veya ışık kullanan bir uzaktan algılama yöntemidir. Harita sektöründe, karmaşık cisimlerin veya bölgelerin ölçmesi imkansız yerlerin kurtarıcı...
Nursinem Handan ŞAHAN
2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünü onur öğrencisi olarak tamamladı. Lisans eğitimi sırasında Erasmus+ programıyla Varşova Teknoloji Üniversitesinde öğrenim gördü. Halihazırda öğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Coğrafi Bilgi Teknolojileri bölümünde devam etmekte.

Kesintisiz elektrik dağıtımının sağlanması için güç iletim hatlarının rutin denetimi kritiktir. Son zamanlarda, enerji hizmeti sağlayıcıları, araştırma ve analizlerini yapmak için yüzlerini gökyüzüne dönüyorlar. LiDAR ile donatılmış büyük ölçüde otomatik İHA teknolojisi, enerji koridorlarını denetlemek için etkili bir alternatif yöntem olarak ortaya çıkmıştır.

Ölçme Tekniği

Çin’in Guangdong Eyaleti, Qingyuan Enerji Tedarik Bürosu, 2.500 kilometreden fazla iletim hattının risk değerlendirme/yönetim ölçümünü yürütmek için GVI iş akışını kullandı. Bu alanda araştırma tipik olarak ilkbaharda, bambu ve okaliptüs türleri gibi potansiyel olarak tehlikeli bitki örtüsünün en hızlı büyüdüğü zamanda gerçekleştirilir. Havadaki ölçümü tamamlamak için iki aylık bir sürede, yer tabanlı yöntemlerden üç kat daha hızlı, toplam altı ölçüm ekibi görevlendirildi. Kullanılan donanım, İHA’ya monte edilmiş bir LiDAR sistemi olan altı GVI LiAir Standard 32e‘yi içeriyordu. Verileri görüntüleme ve dönüştürme yazılımı LiAcquire, ham LiDAR ve POS verilerini gerçek zamanlı görüntüledi ve dönüştürdü.

LiDAR Nedir? Nasıl Çalışır? öğrenin.

LiDAR veri kümeleri için tescilli bir coğrafi referans yazılımı olan LiGeoreference, hava aracının doğru konum bilgilerini ve lazer darbesi ile ölçülen eğik mesafeyi elde etmek için ataletsel navigasyon sistemi (Inertial Navigation System-INS) ve GPS’ten gelen verileri birleştirir.

Uygun coğrafi referanslandırma sayesinde konumlandırma yanlışlıkları düzeltilebilir.

İletim koridorunun bazı bölümleri hem coğrafi referanslandırma hem de işleme açısından çalışılması güç olan sulak alanlar üzerindeydi.

LiGeoreference kullanılarak yapılan optimizasyon işlemi

“Sistemdeki uçuş güzergahını ayarladıktan sonra, İHA monte edilen sistem, hat pozisyonu ve bitki örtüsü gibi gerçek zamanlı bilgileri otomatik olarak yakaladı ve personelin güvenliğini korurken denetim kalitesini önemli ölçüde arttırdı.” – Wang Linsheng, Qingyuan Enerji Tedarik Bürosu Müdürü

İşleme ve Analiz Etme

Verilerin elde edinme aşamasının ardından, nokta bulutu verileri sonradan işleme (post-processing) yazılımı LiDAR360‘a aktarıldı. Bu yazılım farklı uygulamalar için farklı modüller içermektedir.

Lidar uygulamalarıyla ilgili daha fazlasını Ormancılıkta LiDAR, Taşınabilir LiDAR’dan DBH Değerleri Elde Etme haberimizle öğrenin.

Power Line (Enerji Hattı) modülü, zemini, iletim kulelerini, enerji hatlarını, binaları ve bitki örtüsünü otomatik olarak sınıflandırmak için makine öğrenmesi algoritmaları içerir. Hat kuoridor boyunca çevresel değişkenliklerin etkisini simüle etmek mümkündür. Ayrıca, bitki örtüsünün aşırı büyümesi ve ağaç düşmesi gibi kullanıcı tanımlı bir dizi tehlikeli nokta da tespit edilerek, daha sonra otomatik oluşturulabilen denetim raporuna dahil edilir.

Sonuçların oluşturulması için iş akışına, hedef koordinat sistemi ve voltaj seviyesi ayarları gibi temel ayarlar ve algılama parametresi ayarlarının girilmesi gerekir. İletim kuleleri sırayla eklemek için fonksiyonlar da bu modüle dahil edilmiştir.

İletim kuleleri düzenlendikten sonra dosya kaydedilebilir. Bir sonraki adım, güç hatlarını, iletim kulelerini, bitki örtüsünü ve diğer nesneleri otomatik olarak sınıflandırmak için bir eğitim veri seti oluşturmaktır.

LiDAR360 ile sınıflandırma sonuçları

Zemin noktaları ve bitki örtüsü eğitim örnekleri oluşturulduktan sonra, kullanıcılar eğitim dosyasını oluşturabilir. Doğruluk, eğitim veri kümelerinin zenginliğine bağlı olarak gelişmeye devam edecektir.

Bir sonraki adım, nokta bulutu verilerini dosya ve eğitim örneklerine göre kule, güç hattı, yer noktaları, gürültü ve sınıflandırılmamış veriler olmak üzere ayırmak ve sınıflandırmaktır.

Makine öğrenimi için eğitim örnek dosyaları oluşturma: mavi – kuleler, sarı – elektrik hattı, kırmızı – aykırı değerler ve yeşil – orta boy bitki örtüsü.

İşlemden sonra, Lidar verileri, her biri bir güç hattı segmentinin nokta bulutunu temsil eden birkaç ayrı dosyaya bölünür. Bu sayede, kullanıcılar sonuçları daha ayrıntılı olarak inceleyebilir ve herhangi bir hata varsa sonuçları manuel olarak düzeltebilir.

Enerji hattı segmentlerinin nokta bulutu

Rapor Oluşturma

Son adım, hem mevcut ihlalleri temizlemek hem olası riskleri simüle etmek için tehlikeli noktaları otomatik olarak tespit etmek ve bir kullanıcı raporu oluşturmaktır.

Risk Tespiti

Tehlike noktaları, kullanıcı tanımlı “güvenli mesafe” eşiğine göre algılanır. Bunlar arasında minimum mesafe, güvenli mesafe, küme eşiği ve maksimum küme aralığı değerleri bulunur.

İHA ve LİDAR kullanarak Enerji Hattı Ölçümü

Sonuçlar

2.500 kilometrelik koridor boyunca, bu iş akışıyla 40 tehlikeli nokta tespit edebildi. Tehlikeli noktaların çoğu aşırı büyümüş bitki örtüsü veya aşırı iletim hattı sarkması nedeniyle olmuştur. Geleceğin simüle edilmiş koşulları, Qingyuan Enerji Tedarik Bürosu’nun hem güçlü rüzgarların hem de yüksek sıcaklıkların işlevselliği nasıl etkilediğini ve sonuçta iletim verimliliğini nasıl azalttığını anlamasını sağladı. Ölçme ve analizin tamamlanma hızı da göz önünde bulundurulan önemli bir konuydu.

Proje raporu

Enerji Hattı Modülünü Özelleştirme

Enerji hattı ölçümü ve analizine yönelik metodolojiler, ülkeler veya şirketler tarafından belirlenen gereksinimlere bağlı olarak farklılık gösterir. Bu nedenle, LiDAR360’ın Power Line modülü kullanıcının iş akışına ve gerekli çıktılara göre özelleştirilebilir. Şu anda modül, çeşitli öngörülen simülasyonlara, risk değerlendirmelerine ve bildirilen içeriğe izin veren birkaç kullanıcı tanımlı versiyona sahiptir.

GreenValley International ürünlerini keşfetmek ve size özel çözümlere kolayca ulaşabilmek için GVI Türkiye Distribütörü Elya Teknoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

 

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest Articles

GIS4SmartGrid 2020

GIS4SmartGrid ile Yeni Nesil CBS'yi veri yönetimi stratejinizin merkezine yerleştirerek CBS kavramını şirketinize entegre edin CBS departmanları, çeşitli...

3D PluraView Monitör: Yeni 22″ Full HD Model

İki farklı ekran boyutu - Full-HD, 2.5K veya 4K çözünürlüklü 3D PluraView monitör ailesi şu anda piyasada bulunan 3D stereo monitörler arasında en...

Açık Verilerden Kopenhag 3D Şehir Modeli

Avrupa Birliği ülkeleri açık verinin potansiyel değerini gitgide daha fazla kabulleniyor ve buna göre hareket ediyor. Açık veri portalları, sağlam açık veri...

SiteVision özellikli Trimble R12i

Haritacılar için Artırılmış Gerçeklik Trimble R12i ve Trimble SiteVision ile gerçek dünyada görselleştirerek ölçüm verilerinize güvenin

ProVI ile BIM Tasarımı

BIM BIM, bir binanın tasarım, planlama, inşa ve yönetiminden yıkıma kadar tüm yaşam döngüsü boyunca inşaat endüstrisindeki proje...