En detaylı MARS Haritası Oluşturuldu!

0
766
Görsel "www.asc-csa.gc.ca/eng/default.asp" web sitesinden alınmıştır.

Teleskopların icadından bu yana gezegenlerde uygarlık kurma hayali hem bilim insanlarına hem de eğlence dünyasına ilham kaynağı oldu. Ta ki Mars’ın çorak cansız ve rahatsız edici bir yer olduğu ortaya çıkana kadar. Her ne kadar yapılan yatırımlar sekteye uğramışsa da günümüzde Mars’ı anlama çalışmaları yine hız kazandı. Tıpkı dünyadaki keşifler gibi Mars keşiflerinde de haritacıların üzerine ciddi görevler düşüyor. Peki esas soru şu ki Mars da ölçüm yapmanın dünyadakilerden farkı nedir? Harita mühendislerinin rolü ne olabilir? Bir gün yolunuz düşerse ve ölçüm yapacak olursanız bu yazı işinize yarayabilir.

Öncelikle Mars’ı biraz tanımamız gerekiyor. Mars da bir gün yaklaşık olarak 24 s 40 dk. olup “sol” olarak adlandırılır. Ayrıca kutupsal eğikliği neredeyse dünyamızınkine çok yakındır. ( MARS 25.19°, DÜNYA 23°) Tabiiki bu eğikliğin sonucu olarak mevsimleri vardır. Ancak biraz soğuk denilebilir. Mars güneş etrafındaki bir tam turu yaklaşık olarak 686 günde tamamlar.

Tabi bazı alışkanlıklarımızdan yani kullandığınız GNSS alıcılarımızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Çelik şerit metreniz hariç onu her yere götürebilirsiniz.

Çünkü henüz bir Mars GNSS’i  yani MNSS (Mars Navigation Satellite System) aktifleşmiş değil. Ancak Mars’ın bir elipsoide ve uydu sistemine ihtiyacı var ve belkide en önemli çalışmalardan  birisi bu uydu sistemini hayata geçirmek olacaktır.

Elbette zorluklar olacak. Örneğin; Mars’ın küresel bir manyetik alanı maalesef yok, bunun yerine belirli bölgelerde yoğunlaşmış halde bulunuyor. Bu da Mars’daki  en ciddi problemlerden birisidir. Çünkü manyetik alanlar güneş rüzgarlarını önleyici birer kalkan görevi görür. Haliyle bu kalkanlardaki düzensizlik  tıpkı GNSS deki sinyal gecikmelerine benzer sorunlar yaratacaktır. Bu gecikmeleri hesaplayabilmek için daha çeşitli parametreleri barındıran modeller tanımlamak gerekecek. Güzel haber şu ki Mars’ın atmosferi oldukça ince yapılı ve buda çok hassas ölçümler yapmamıza izin veriyor.

Mars elipsoidi olusturmak başlangıçta birazcık imkansız gözüksede 3d çalışmalar, uydu görüntuleri, gravity ve radar bilgileri bir araya geldiginde oluşturulabilir. Günümüzde yapılmış en optimal elipsoid Mars Orbiter Laser Altimetry (mola) tarafından  oluşturulmuştur.

Son olarak, meraklarımızı bir nebze olsun gidermek için bugüne kadar yapılmış en iyi Mars haritasına göz atmayı unutmayın.

Mars yazı dizisi devam edecektir…

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here