Ana sayfa COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ Mekansal Yapay Zeka Nedir?

  Mekansal Yapay Zeka Nedir?

  0
  Kaynak: www.geospatialworld.com

  Yapay Zeka (AI), yenilikçi teknolojik dönüşümlerin bir sonraki aşamasını ve gelecekteki endüstrinin nasıl yönlendirileceğini sembolize eden bir kelime haline geldi. Yapay zeka akıllı algoritmaların, veri sınıflandırmasının ve akıllı tahmin analizlerinin kullanılması ile birçok sektörde etkisini göstermiş durumda.

  Yapay zeka yöntemleri ile CBS’nin hassas yönünü, etkili analizler ve yapay zekanın çözüm temelli yaklaşımıyla birleştiren terim Mekansal Yapay Zeka (Geospatial AI) olarak ifade edilmektedir.

  Mekansal Yapay Zeka aynı zamanda coğrafi bir bileşene dayanan yeni bir makine öğrenimi formu olarak da adlandırılabilir.

  Nasıl çalışır?

  Basit akıllı telefon uygulamalarının yardımıyla, insanlar çevrelerindeki koşullar hakkında gerçek zamanlı geribildirim verebilirler, örneğin trafik sıkışıklığı, zirve saatler, kullanıcı deneyimleri, derecelendirmeleri (düşük, orta veya yoğun vb.). Veriler daha sonra harmanlanır, sıralanır, analiz edilir ve bu sayede veritabanına katkıda bulunan çok sayıda kullanıcı nedeniyle doğruluk ve hassasiyet artırılır.

  Konum bilgisinin kullanılmasına yönelik bu yaklaşım, yalnızca eksik bilgilerin yorumlanması ile kalmayacak, aynı zamanda belirli coğrafi bölgeler için daha verimli çözümlere yardımcı olacaktır. Örnek olarak, kentteki hangi güzergahın en fazla tıkanıklıklarla karşılaşacağını veya taşıt trafiği yükünün dağıtılması gereken yolları veya trafik akışının yeniden yönlendirilmesi gibi bilgileri tahmin edebilir.

  Mekansal Yapay Zeka’nın çeşitli uygulamaları

  Bir örnek olarak trafik sıkışıklığı evlerimizden işyerlerine ve tekrar eve dönüşte neredeyse her gün uğraştığımız bir problemdir. Ancak Mekansal Yapay Zeka (Geo.AI) uygulamaları, konum ve CBS kullananlar da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde bulunmaktadır. Yolculuk paylaşımı şirketleri, lojistik, tarım, ölçme ve altyapı öne çıkan örneklerden bazılarıdır.

  Uber, Lyft vb. yolculuk paylaşım şirketleri, müşterilerden gelen geri bildirimleri, otomobillerin yoğunluğunu ve müşteri alımı için uygun olup olmadıklarını öğrenme amacıyla kullanabilir.

  Lojistik ve tedarik zincirinde, Mekansal Yapay Zeka, ürün teslimatını kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf edebilecek daha doğru konum bilgilerini elde edebilir.

  Günümüzde, bulut ortamında, proje bazlı, her biri büyük miktarda veri depolamaya sahip ve hepsi aynı sorunu çözmek için çalışan derin öğrenme prensibine dayanan sistemler bulunmaktadır. Bununla birlikte, geçtiğimiz birkaç yıla kadar otomasyon seviyesinde derin öğrenme kullanılmasının ya maliyet uygulamasındaki kısıtlamalar ya da teknolojinin uygulanmasındaki sınırlamalar nedeniyle uygun görülmediği bir gerçektir.

  Benzer şekilde, Mekansal Yapay Zeka yetenekleri, endüstrinin amaçlarına uygun olarak yapay zeka uygulamalarında konum bileşenini barındırdığı için birden fazla amaca hizmet edecek şekilde geliştirilecektir.

  Genel olarak iş dünyasında Mekansal Yapay Zeka, planlama, kaynak tahsisi ve karar vermeyi önemli ölçüde geliştirecek, talep ve arzdaki artışı tahmin edecek, yüksek ve düşük marj beklentilerini belirleyecek, tedarik zinciri verimliliğini artıracak ve çeşitli sektörlerdeki hizmet sunumunu optimize edecek.

  Mekansal Yapay Zeka’nın belirtileri konumlandırma bilgisinin analiz edildiği heryerde; işlerimizi kolaylaştırma ve bizim yerimize karar verebilme özellikleri ile karşımıza daha sık çıkmaya devam edecek!

  Kaynak:

  Aditya Chaturvedi-https://www.geospatialworld.net/

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!