Microsoft “Karma Gerçeklik Haritaları”

0
212
Woman enjoying a VR headset

Diyelim ki İtalya’ya bir tatil planlıyorsunuz. Yapmak istediğiniz şeylerin, ziyaret etmek istediğiniz cazibe merkezlerinin bir listesini yapıyorsunuz ve çok az zamanla görülecek çok şey olduğunu fark ediyorsunuz. Peki ya bir yere daha önce adım atmasanız bile, o yerin ruhunu hissedebilmenin bir yolu olsaydı… Microsoft, Bing Maps için en son yazılım geliştirme kiti (SDK) ile bunu başarmayı planlıyor. Microsoft ile artık Unity* geliştirme platformu için karma gerçeklik haritası kontrolü sağlanabilecek!

Karma gerçeklik nedir ve artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklikten farkı nedir?

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality-AR), gerçek/fiziksel dünyanın video akışlarına grafik yerleştirdiğiniz bir deneyimdir. Harita navigasyonu için artırılmış gerçeklik kullanımı söz konusu olduğunda, Google Haritalar yakında sahneye hükmedecek.

Sanal gerçeklik (Virtual Reality-VR), ise sensöre takılı kulaklıklar gibi cihazların yardımıyla, kullanıcıyı ‘içeriye’ dijital bir dünyaya götüren simüle edilmiş ve sürükleyici bir deneyim olarak tanımlanabilir.

Karma gerçeklik (Mixed Reality-MR), fiziksel ve dijital dünyaları sorunsuz bir şekilde birleştirmek için AR ve VR öğelerini birleştirir. Örneğin, Jumanji filminde, hikayenin gerçekleştiği evin fiziksel yapısı bir MR deneyimi yaratmak için bir orman ortamı ile birleştirilmiştir.

Karma gerçeklik sunan tek harita kontrolü olan Maps SDK, geliştiricilerin dünyanın herhangi bir bölümünü görüntülemelerine ve üzerine kendi katmanlarını oluşturmaya olanak tanıyan temel mekansal araçlara ek olarak stereoskopik (3D) sürükleyici görselleştirmeler yapmasını sağlayacak.

Kontrol, yaratıcı karma gerçeklik haritası deneyimleri için hazır 3D harita, özelleştirilebilir kontroller ve yapı taşları sağlayan basit bir sürükle ve bırak eklentisidir. Harita kontrolündeki API*’yı aramanız, hangi konuma bakmak istediğinizi -görüntülemek istediğiniz ayrıntı düzeyiyle- belirtmeniz, tüm verilerin indirilmesini ve sizin için görünür olmasını sağlar.

Geliştiricilere ve kullanıcılara bu 3D harita denetiminin gerçekte neler yapabileceğinin bir önizlemesi, Microsoft Mağazası’nda örnek uygulama ile yayınladı. Siz de Windows karma gerçeklik kulaklığı veya HoloLens kullanarak bu deneyime ortak olabilirsiniz.

*Unity, Unity Technologies tarafından piyasaya sürülen platformdan bağımsız bir oyun motorudur.
*API (Application Programming Interface), iki uygulamanın birbiriyle iletişim kurmasına olanak tanıyan Uygulama Programlama Arayüzü’nün kısaltmasıdır.

Kaynak: Microsoft is re-imagining travel with immersive, mixed reality maps

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here