Mobil Haritalama İle Etkinliklerin Güvenliğinin Planlanması, Coronavirüs Tehditlerine Rağmen!

0
475

Virüs salgınlarına ve terör tehditlerine rağmen halka açık etkinliklerin güvenliğini nasıl sağlarız? Son yıllarda hem terör saldırıları hem de biyolojik açıdan karşılaştığımız salgın hastalıklar tehditleri iyiden iyiye artış göstermeye başladı. Bu durumlarda mekansal bilgi her zamankinden daha önemli hale gelmeye başladı.

Asıl soru şu, etkinliğinizi iptal etmeyi mi, yoksa daha güvenli bir yerde yapmayı mı tercih ederdiniz? Siz de daha fazla güvenliği tercih edenlerdenseniz,  “etkinlik güvenlik planlarınıza nasıl hızlı bir şekilde karar vereceğinizi” öğrenmek için yazımızın devamını okumalısınız.

Etkinliğinizi güvenli hale getirmek için giriş, çıkış ve güvenlik kontrolü, termal kameralar vb. unsurlarını nasıl planlamanız gerektiği en önemli adımlardan birisidir.

Dahası, halka açık bir etkinlik planlamanın ana sorunlarından biri güncellenmiş verilerin eksikliğidir. Zamanla, bir etkinlik alanı birden fazla değişikliğe maruz kalmıştır (kaldırımlar, yeşil alanlar, bakım veya iyileştirme vb.) ve genelde sivil koruma için mevcut olan haritalar gerçek metrik verileri doğru biçimde temsil edemez.

Bir mobil harita sisteminiz varsa, etkinlik güvenlik planınızla ilgili genel çerçevenizi hızlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, kamu güvenliği planlarını potansiyel olarak engelleyen yeni unsurların varlığını tespit etmek için mevcut kadastro haritaları ile meydanın mevcut durumu arasında herhangi bir fark olup olmadığını kontrol edilmesi de gereklidir. Gerçek ve güncellenmiş veriler etkinlik/fuar alanlarının kolay ve etkili analizini sağlar.

Klasik ölçme yöntemlerimizle maalesef bu tarz etkinliklerin güncel güvenlik planlamalarını hazırlamak oldukça yorucu ve bir o kadar da masraflı olabilir. Artık tek bir cihazla bir seferde bütün alanı 2-3 cm hassasiyetinde görselleştirmeniz mümkün.

  • Hem iç hem de dış mekanların (büyük) hızlı incelenmesi ve analizi
  • 2-3 cm hassasiyetle gerçek zamanlı 3D ve 2D harita oluşturma
  • Cihazın otomatik lokalizasyonu sayesinde 2D ve 3D haritaların hızlı ve sık güncellenmesi
  • Ölçme işlemi, bir uzmana ihtiyaç duymaksızın minimum ölçme bilgisi olan operatörler tarafından kolayca yönetme

Sonuç olarak;

  • Meydanın Blueprint haritası
  • Güvenlik yolu şemalı CAD haritası
  • Meydanın 3D nokta bulutu modeli

gibi ürünler elde edilebilir.

HERON Teknik Detayları

ÖLÇME SİSTEMİ: HERON AC-1 Renk
ÖLÇME SÜRESİ: Yürüyerek 9 dakikada 720 m
İŞLEME YAZILIMI: -HERON Masaüstü -JRC 3D Reconstructor
VERİ İŞLEME SÜRESİ: 45 dakika

Gexcel Hakkında

Gexcel, 3D mekansal ve ölçme/haritalama pazarına yönelik dünya çapında hizmet veren ayrıca ClearEdge, Faro, Geomax, Stonex, Teledyne-Optech, Zoller + Fröhlich gibi  güçlü iş birlikleri ile, yazılım ve cihazlar üreten ve bu anlamda kanıtlanmış uzmanlığa sahip bir İtalyan şirketidir. 2001’den beri piyasaya sürülen ilk başarılı ürün, lazer tarayıcı veri işleme alanında adını duyuran Reconstructor® yazılımıdır. 2016 yılında Gexcel, SLAM tabanlı giyilebilir iç mekan mobil haritalama sistemlerinden biri olan HERON®‘u tanıtmıştır.

Gexcel ayrıca 2019 yılında da yenilikçi OPMMS® (Açık Ocak Madeni İzleme Sistemi), otomatik ölçüme dayanan ve uzun menzilli Lidar tarayıcıları olan bir İzleme Sistemi olarak adlandırabilir.

Gexcel şu anda AB Komisyonu Laboratuarları veya CRS4 Visual Computing (ViC) gibi Araştırma Enstitüleri ve Üniversiteler ile çeşitli ortaklıklar yürütmektedir.

Uygulama Alanları

HARİTA – LİDAR – ÖLÇME – İZLEME – İNŞAAT – MADENCİLİK – TÜNEL – ENDÜSTRİYEL

Gexcel Mobil Haritalama Sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here