Mobil Haritalama Nedir?

0
1046

Mobil haritalama, lazer, GNSS, LiDAR, radar, fotoğraf makinesi veya herhangi bir uzaktan algılama cihazı ile donatılmış bir mobil araç kullanarak mekansal veri toplama işlemidir. Mobil haritalama sistemleri ile yüksek çözünürlüklü ve hassas veriler hızlı bir şekilde toplanabilir. Bu sistemler saniyede yaklaşık 1.000.000 ölçüm alabilir. Dahası, konumsal veri alınabilen cihazlarla birleştirildiğinde, bu coğrafi referanslı veri noktaları hemen hemen her ortamın doğru, üç boyutlu Dijital Yükseklik Modelleri (DEM’ler) veya Dijital Arazi Modelleri (DTM’ler) oluşturmak için kullanılabilir.

Mobil haritalama son zamanlarda, en çok adı geçen coğrafi teknolojilerden biri haline gelmiştir; bilim insanlarının, araştırmacıların gerekli veri noktalarını yakalamasını ve kesin ve doğru çevresel tahminlerde bulunmasını sağlar. Bu ilerleme, mobil haritalamanın, haritacılık sektöründeki diğer teknolojileri geride bırakacak ve çevrenin görselleştirilme, ölçülme ve analiz edilme şeklini değiştirecek ölçüde gelişmekte olduğunu göstermiştir.

Mobil haritalama, çok sayıda son teknoloji ölçüm ve görüntü yakalama aracını ve kullanıcıların ortamları kapsamlı bir şekilde kaydetmesini, görselleştirmesini ve anlamasını olağanüstü kolaylaştıran geniş bir mobil taşıma sistemleri yelpazesini kullanır.

Geçmişte, özellikle sualtı veya yeraltı yapılarının ölçümü ve görselleştirilmesi büyük zorluklar aşmamız gerektiren uygulamalar arasındaydı. Ancak, son birkaç yıldır mobil haritalama bunu zahmetsiz, kapsamlı, hızlı ve doğru hale getirdi.

PHOTO @ LEICA GEOSYSTEMS

İlkeleri göz önüne alındığında, mobil haritalama iç mekan mobil haritalama sistemleri, kara mobil haritalama sistemleri veya deniz mobil haritalama sistemleri olarak kategorize edilebilir.

Mobil haritalama teknolojisi, büyük kara ve demiryolu projelerini incelemek, kentsel çevreleri haritalamak, yeraltı ve su altı yapılarını anlamak ve enerji hatlarının altyapısını ve tesislerinde güvenliği artırmak için halihazırda yoğun olarak kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here