Nesnelerin İnterneti ve Konumun Gücüyle “Yeni Normal”

0
610

Dijital altyapı, yeni koronavirüs salgını COVID-19’a bir çare olmasa da, dünyaya pandemi konusunda birçok yönden yardımcı oluyor.

Hükümetler, işletmeler, sağlık hizmetleri ve hatta eğitim sektörü, halen küresel olarak yayılmakta olan pandeminin etkileriyle bağımsız bir şekilde mücadele etmek için Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zeka (AI)’yı daha fazla kullanıyor.

Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka kapsamında pandeminin daha fazla yayılmasını engellemeye yardımcı olan önemli örnekleri derledik.

Yardımcı Drone’lar

Drone’lar, insanların birbirleriyle olan temasını azaltma konusunda eşi benzeri görülmemiş bir şekilde hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı oluyor.

Drone’lar, virüs yayılımının yoğun olduğu bölgelere tıbbi malzemeleri ve erzak paketlerini ulaştırmanın, karantina bölgelerindeki insan ve cemaat hareketlerini izlemenin, ve belirli bir konumdaki insanların vücut sıcaklıklarını izlemek için termal taramalar yapmanın en kolay yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Tarım Drone’ları sayesinde ise potansiyel olarak etkilenen alanlarda, bölgenin dezenfekte edilmesi insan teması olmadan gerçekleştirilebiliyor. Kullanımının kolaylığından dolayı temizlik çalışanlarının virüse yakalanma riskini de oldukça azaltıyorlar.

Giyilebilir Cihazlar

Pek çok işyeri, temas takibi ve tıbbi personel ve hastaların sağlığını izlemek için giyilebilir cihazlar kullanıyor.

Bir temas takip cihazı, Bluetooth ve ultra geniş bant bağlantısı, şarj edilebilir pil ve dahili lte ile desteklenen, konum ve yakınlık sensörlerine sahip pasif bir GPS içeriyor.

Kullanıcılar, herhangi bir potansiyel veya doğrulanmış enfeksiyon olup olmadığını göstermek için sağlık durumlarını güncelleyebiliyor, ve cihazlar tarafından konum geçmişlerine göre etkileşim halinde oldukları insanlarla ilgili bilgilendiriliyorlar.

Pratisyen doktorların ve hastaların –hatta evdeki hastaların bile- sağlığını izleyen bir giyilebilir cihaz da aynı konsepti kullanıyor. Doğrudan kullanıcının vücuduna uygulanan bir sensör, gerçek zamanlı  bir şekilde vücut sıcaklığını izleyebiliyor. Cihaz, süreklilik için verileri kablosuz olarak bir hemşire istasyonuna iletiyor, ve bu özellik sayesinde evde olan hastalar izlenebiliyor ve yönetilebiliyorlar, böylece hastane kapasitesi yüksek risk altındaki kişiler için korunabiliyor.

Entegre Yüz Tanıma, Sıcaklık Algılama Sistemleri ve Temassız Erişim Kontrolü

İnsanların temas noktalarını azaltmak, virüsün yayılmasını yavaşlatma konusunda çok önemli bir faktör. Sağlık tesisleri ve salgından ağır etkilenen diğer büyük sektörler için Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerinin benimsenmesi, hastaların, idarecilerin ve yöneticilerin güvenliğini artırma konusunda önemli bir nokta.

Sıcaklık izleme için bulut bağlantılı bir termal görüntüleme cihazıyla birleştirilmiş gelişmiş bir yüz tanıma sistemi, yüksek ateşe sahip birini tanımlamak için oldukça kullanışlı bir sistem. Bu entegre sistem, virüs bulaşmış olabilecek kişilere erişimi kısıtlamak için IoT sensör özellikli bir kapıya bağlanabiliyor. Temassız erişim sistemi de, şirketlerin ve işletmelerin parmak tabanlı biyometrik sensörlerin neden olduğu kir ve bulaşıcılığı önlemesine yardımcı oluyor.

Son olarak:

Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka, ölçüm aletlerine de entegre ediliyor. Bu iki kavramın benimsenme süreci, pandeminin etkisiyle daha da hızlandı. Bu eşi benzeri görülmemiş dönemde, bir zamanlar tereddüt içerisinde olan işletmeler dahi teknolojiyi hevesle kullanıyorlar.

Kaynak: IoT: Powering the New Normal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here