İnsansız hava araçları bir diğer adıyla “dronlar” hayatımıza birer hobi ürünü, oyuncak olarak girdiler ve çok kısa süre içerisinde de bir çok farklı endüstriyel sisteme doğrudan adapte oldular. Hal böyle olunca birçok profesyonellik alanı gereği uzaktan algılama yöntemlerini çok sık kullanan harita sektörü de bu teknolojik oyuncaklardan nasibini aldı.

Hemen hergün yeni bir özelliğini keşfettiğimiz drone dünyasında biz haritacılar için en kritik özelliklerden birisi olan RTK eklentisini sizler için inceledik. Söz konusu örnek olay incelemesi için bir köprü projesinin asbuilt çalışmalarının RTK’lı ve RTK’sız İHA teknolojisi kullanılarak karşılaştırdık. Eğer sizde hala arada kalıp karar veremeyenlerdenseniz bu yazıyı okumanız seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

“Evet artık hemen hepimizin farkında olduğu bir gerçek var o da drone teknolojisinin harita sektörünün geleceği açısından önemli bir dönüm noktası olduğudur. Aldığınız verim ve karlılık ise tabi ki bu cihazları ne kadar etkili kullanabildiğinizle doğru orantılı olacaktır.”

Çalışmanın Özeti

Yol projelerinin inşaat aşamasının tamamlanması ardından, projenin hizmete alınması ve işletmesinin yapılacak kuruma devredilmesi işlemine geçilir. Her ne kadar yol projeleri onaylı tasarıma uygun imal edildiyse de inşaat sırasında yapılan değişiklikler sebebiyle, işletme aşamasına geçilmeden bitmiş imalat üzerinde düzeltilmiş projelerin (As-Built) üretilmesi zorunludur.

Bu kapsamda, İstanbul’da inşaatı devam eden bir köprü projesi üzerinde İHA yardımıyla çalışmalar yapılmıştır. Yer kontrol noktaları tesis edilerek yüksek çözünürlüklü nokta verisi oluşturulmuş, sonuç ürün mevcut proje verileriyle karşılaştırılmış ve düzeltilmiş projelerin çizimi için altlık oluşturulmaya çalışılmıştır.

Yaklaşık 1.5 hektarlık bir alan için 60 m yükseklikte toplam 6 dakika uçuş yapılmış, %80 enine-boyuna bindirme oranları ile 71 adet 1.8 cm/piksel yer örnekleme aralığı (GSD) değerinde nadir fotoğraf toplanmıştır. Daha sonra İHA’nın kamerası her iki saniyede bir fotoğraf çekilecek şekilde ayarlanmış ve 10 m yaklaşık uzaklıktan kiriş, kolon, duvar yüzeylerinin detayları, belirlenen bir hat üzerinde hareketler yapılarak toplam 650 defa fotoğraflanmıştır.

Görüntü işleme adımından sonra elde edilen 3D nokta bulutu yardımı ile gerekli kesitler alınmış ve üzerinden asbuilt çalışmaları yapılabilmiştir. Bu çalışmalar da açıkça gösteriyor ki insansız hava araçları ile yapılan sonuç ürünler üzerinden yeterli seviyede doğruluk içeren altlıklar üretmek mümkündür.

RTK kullanarak en zorlu yerlerde bile ölçüm yapabilirsiniz. RTK ile ölçüm yapabileceğiniz alanların çeşitlenmesinin yanı sıra ölçüm süresi, ekipman ihtiyacı gibi konularda avantaj sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar RTK ile ölçüm yaparken yer kontrol noktalarına ihtiyacınız olmasa da, yapılan çalışmaların sağlaması niteliğinde kullanılmaya devam edilebilir. Araştırmanın sonuçları gösteriyor ki hem RTK’lı hem de RTK’sız İHA’lar ile birbirine çok yakın sonuçlar almak mümkün. Bu sebeple “yer kontrol noktalarının tesisi artık bir zorunluluk olmaktan çıkmıştır” diyebiliriz.

40 milyon Noktadan Elde Edilen 3D Köprü Modeli

 

Tüm saha ve ofis çalışmalarında emeği geçen Hasan Bora Yavuz, İdris Gökdemir, Utku Arslan ve aynı zamanda “Karayolu Projelerinde Yeni Teknolojilerin Kullanımı” yüksek lisans tezini bizimle paylaşan Emrah Erdem Özlü’ye teşekkür ederiz.

Bu çalışmanın hazırlanmasında ve hayata geçirilmesi aşamasında hiçbir destekten kaçınmayan GNSS Teknik ailesine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here