Siemens ve Bentley, Endonezya’daki petrokimya kompleksi için dijital ikiz inşa ediyor

0
393
SIEMENS&BENTLEY DIGITAL TWIN INDONESIA
SIEMENS&BENTLEY DIGITAL TWIN INDONESIA

Siemens ve Bentley Systems, Endonezya’daki ilk petrokimya dijital ikizini, ülkenin en büyük entegre petrokimya kompleksi olan Chandra Asri için geliştirecek. 27 yıldır hizmet veren Chandra Asri, güçlü yerel ve bölgesel ekonomik büyümeden yararlanmak için önümüzdeki beş yıl içinde kapasitesini ikiye katlamaya hazırlanıyor.

Yeni başlayanlar için: Dijital İkiz Nedir?

Bu dijital ikizin geliştirilmesi ve uygulanması, 20202025 yılları arasında aşamalar halinde gerçekleştirilecek. Sistem entegrasyon ortağı olan FKA Global dijitalleştirme hizmetleri, bakım ve uygulama sonrası çözümün daha da geliştirilmesini sağlayacak.

Chandra Asri’nin Cilegon şehrindeki entegre petrokimya kompleksinin dijital ikizi, tesis varlıkları ve mühendislik verileri hakkında dijitalleştirilmiş verileri gösterecek ve görselleştirecek. Böylece, analog tesis verileri otomatik bir dijital ikiz altyapısına dönüştürülecek ve hata riski azaltılabilecek. Bununla birlikte, bilgiye, veri doğruluğu, tutarlılığı ve bütünlüğünün yanı sıra, bakım kolaylığı sağlayan tek bir entegre dijital platform aracılığıyla erişilebilecek.

“Siemens ve Bentley Systems ile yaptığımız bu ortaklığı memnuniyetle karşılıyor ve gelecekte harika sonuçlar almayı umuyoruz. Chandra Asri olarak, Endüstri 4.0 bakış açısı ile uyumlu dijital dönüşüm yolculuğumuza çıkarken, güvenilir ortaklara sahip olmak bizi diğerlerinden ayıracak ve pazardaki konumumuza daha stratejik bir avantaj getirecek.

Endonezya’nın artan talebini karşılamaya yönelik iddialı petrokimya kompleksi genişlememiz, kesinlikle ve kesinlikle dijitalleştirilmiş uçtan uca operasyonlardan yararlanacak.”
– Erwin Ciputra, Chandra Asri PD

Credit: SatyaPrem/Pixabay

Bentley Systems‘ten AssetWise ve Siemens‘ten COMOS, bu dijital ikiz çözümün temelini oluşturacak. AssetWise, sermaye planlamasından proaktif varlık bakımına kadar, bilgiye dayalı karar desteği ve değişim yönetimi sağlayan bir varlık performansı yazılımı olarak karşımıza çıkıyor.

Siemens’in COMOS’u ise; mühendislik, otomasyon ve operasyon verilerini, kahverengi alan tesisini – yani mevcut tesisin yenilenmesi, bir üst seviyeye getirilmesi ve modifikasyonu- veri etkinleştirmesi için özelleştirilebilir bir planla entegre eden, bir tesis yönetimi ve yaşam döngüsü yazılımı.

Ek olarak, Bentley Systems’in mühendislik tasarım araçları olan OpenPlant ve ProSteel, hem kahverengi alan hem de yeşil alan projeleri için boru tesisatı ve yapı bilgilerini modellemek ve sürdürmek için kullanılacak.

BİLGİ: Yeşil alan ve kahverengi alan yatırımları, iki farklı doğrudan yabancı yatırım türüdür. Yeşil alan yatırımları, ana şirket veya hükümet, şirketin merkezi olduğu ülkenin dışında bir ülkede yeni tesisler kurarak yeni bir girişim başlattığında ortaya çıkar. Kahverengi alan yatırımları ise, bir işletme mevcut üretim tesisini satın alarak yeni üretim yapmaya başladığında ortaya çıkar.

Öte yandan PlantSight, proses endüstrisi için Siemens ve Bentley Systems tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dijital ikiz çözümü olup yakın zamanda varlık performansını ve güvenilirlik süreçlerini desteklemek için geliştirildi, ve şirketlerin daha fazla IoTnesnelerin interneti – verisi işlemesine, içgörüler elde etmek için gerçek zamanlı analitikten ve yapay zekanın gücünden yararlanmasına, ve mühendislik – operasyon – bakım üçlüsü arasında gerçek zamanlı işbirliğinin sağlanmasına olanak tanıyor.

Bu teknolojinin kullanımı, proaktif varlık bakımı, risklerin azaltılması ve operasyonel verimliliğin artırılması yoluyla, sermaye – yatırım planlamasından daha bilinçli bir karar desteğine olanak sağlayacak ve ayrıca mevzuata uygunluğun sağlanmasını da beraberinde getirecek.

Siemens

“Dijital dönüşüm yolculuğunda Chandra Asri ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz. COMOS kahverengi alan etkinleştirme metodolojimiz, Chandra Asri’nin farklı, analog tesis verilerini otomatik dijital ikiz altyapısına dönüştürmesini destekleyerek, tesisi daha verimli ve uygun maliyetli hale getiriyor. Bu da Chandra Asri’nin dijital dönüşüm yolculuğunu daha da geliştirmesine yardımcı olacak. Siemens, proses tesislerinin tüm yaşam döngüsü boyunca benzersiz bir şekilde entegre edilmiş elektrifikasyon – otomasyon – dijitalleştirme portföyü sunuyor.”
– Eckard Eberle, Siemens Süreç Otomasyonu CEO’su

Bentley Systems

“Bentley olarak, Siemens ile birlikte süreç sektörüne yönelik tamamlayıcı çözüm portföyümüzü açık bir şekilde entegre etmek için yıllardır birlikte çalışıyoruz. Chandra Asri, öncelikle, onlara doğru ve kolayca değerlendirilebilir bilgiler veren sağlam bir varlık bilgisi temeli oluşturarak, son derece üretken ve birlikte çalışabilir çözümlerimizden hemen yararlanabilecek. Bu sistem, iş süreçlerini dönüştürebilecekleri ve Endüstri 4.0 vizyonuna ulaşabilecekleri, geleceğin dijital ikiz platformunun zeminini hazırlayacak.”
– Alan Kiraly, Bentley Systems SVP

Kaynaklar:

Siemens and Bentley Systems build digital twin for the largest integrated petrochemical complex in Indonesia, Press Release, 16/07/2020, Siemens

Yeşil Alan ile Kahverengi Alan yatırımı arasındaki fark nedir?, 2020, TalkingOfMoney

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here