Sivil Kullanıma Açılan 4. GPS Sinyali

0
775

Artık yeni bir GPS sinyali sivil kullanıma hazır. Yeni sinyal daha güçlü, daha doğru, parazitlere daha dayanıklı ve Galileo sistemi ile entegre edilebilir olarak hizmete sunuldu.

Finlandiya Mekansal Araştırma Enstitüsü’nden (FGI-Finnish Geospatial Research Institute) araştırmacılar, ilk GPS III operasyonel uydusu tarafından iletilen yeni sivil sinyali kaydetti. 13 Ocak’ta Finlandiya yerel saati ile 21:29’ta, ilk GPS III uydusu (SVN74) yörüngede kapsamlı operasyonel testlerden sonra sağlıklı olarak işaretlendi. Ayrıca, günümüzde kullanılan eski L1 C/A sinyalinden farklı olarak, L1C olarak bilinen yeni bir GPS sivil sinyali iletmekte.

10 Kat Daha Uzun

İki sinyal aynı frekansta iletilir, L1C kodları L1 C/A’dan 10 kat daha uzun. Bu sayede aynı frekans bandında birden fazla uydu izlendiğinde, sinyalin parazite karşı daha sağlam olmasını sağlandı.

Finlandiya Uydu Uzmanı Araştırma Enstitüsü üst düzey araştırma bilim adamı Octavian Andrei, “Bir uyduyu sağlıklı olarak işaretlemek, alıcıların bu uyduyu konumlandırma, navigasyon ve zamanlama uygulamalarında kullanabileceği anlamına gelir. L1C sivil kullanım için 4. GPS sinyalidir.” dedi. (GPS’in diğer üç sivil sinyali L2C, L5 ve L1 C/A sinyalleridir.)

L1C sinyali, L1 bandında 1575,42 MHz’de iletilir ve gelecekte C/A sinyali yerine kullanılmak üzere tasarlanmıştır. L1C ile ilk kez GPS ve diğer uydu sistemlerinden gelen sinyallerin, Avrupa Galileo’dan E1 sinyali gibi, tam birlikte çalışabilirliği sağlandı.

Galileo ile birlikte çalışabilirlik, sistemler arası zamanlama sapmalarının iletilmesiyle daha da arttırılır. GPS-Galileo Zaman Offseti ile sivil kullanıcılara ilave gelişmeler getirilmektedir.

Yeni sinyal (mavi ile işaretlenmiş L1C), eski L1 C / A sinyalinden (turuncu ile işaretlenmiştir) 3-5 dBHz daha güçlü ve daha sağlamdır. (Resim: Octavian Andrei)

 

Çift Frekans ile İyonosfer Artık Problem Değil

Andrei yeni sinyallerle ilgili “Sivil kullanıcılar ve hassas uydu konumlandırma ve navigasyon gerektiren uygulamalar için heyecan verici zamanlar. Atmosferin iyonosfer tabakasına bağlı etkilerin çoğu,birbirinden yeterince ayrı iki frekans bandından gelen sinyalleri birleştirerek giderilir. L1 ve L2 veya L1 ve L5 için durum böyledir. Bütün bu sivil sinyaller hiç olmadığı kadar güçlü ve sağlam.” açıklamalarında bulundu.

İyonosfer etkisinin %99’undan fazlası iki farklı frekansın doğrusal kombinasyonu oluşturularak giderilir. Çift frekanslı alıcılarda yüksek hassasiyetin elde edilmesinin ana nedeni budur.

FinnRef Ağı Yeni Uydular ve Sinyaller İçin Hazır

Andrei, “Şimdiye kadar iki GPS III uydusu fırlatıldı ve 2020 süresince iki uydunun daha fırlatılması bekleniyor. Dört uydunun sinyalleriyle, sadece L1C sinyali kullanılan konumları da tahmin edebileceğiz” dedi.

Vespucci olarak adlandırılan ilk GPS III uydusu SVN74, 23 Aralık 2018’de; Magellan olarak adlandırılan ikinci uydu SVN75, 22 Ağustos 2019’da piyasaya sürüldü. Üçüncü ve dördüncü uydunun 2020’de Mart ve Temmuz aylarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

İlk L1C test sinyalleri 5 Nisan 2019’da Metsähovi’deki FinnRef istasyonunda kaydedildi. Yeni sinyalleri kullanmak için genellikle istasyon ekipmanında güncelleme yapılması gerekir, bu da genellikle alıcı yazılımında ürün yazılımı güncellemeleri içeren bir süreçtir. L1C izlemeyi etkinleştiren yeni ürün yazılımı düzgün bir şekilde test edildikten sonra, alıcılar güncellenecek ve daha sonra tüm FinnRef GPS L1C’yi izlemeye başlayacaktır.

Kaynak: 4th GPS civilian signal goes live

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here