Stereoskopiyle Zamanda Yolculuk

0
333

Hamburg, İkinci Dünya Savaşı sırasında en çok acı çeken Alman şehirlerinden biridir. Yıkılan evlerin hacmi, Nürnberg, Augsburg, Ludwigshafen, Würzburg ve Regensburg şehirlerindeki evlerin toplam hacmine eşdeğerdi. Zamanın en güçlü patlayıcı mühimmatları gökten yağmıştı. 18 Mayıs 1940 ve 17 Nisan 1945  tarihleri arasında Hamburg’a toplam 213 hava saldırısı yapıldı ve toplam 107.000 yüksek patlayıcı bomba, 3 milyon yangın bombası, 300 bin fosfor bombası atıldı. Bu korkunç bombardıman sonrasında kentin binalarının yaklaşık yüzde 70’i tahrip oldu.

Patlamayan Bombaların Tespiti

Dünyada başka hiçbir şehirde savaş sırasında çekilen bu kadar çok hava fotoğrafı yoktur. Şu anda Hamburg’un 30.000 bilinen hava fotoğrafı var. Bu fotoğraflar yardımı ile patlamayan bombalar tespit edilebiliyor.

Bir başka avantaj, Köln ya da Berlin’den farklı olarak Hamburg’da savaş sırasında neredeyse hiç bir çatışma olmamasıydı. Bu, savaşın etkilerinin sadece hava saldırılarından geldiğini gösteriyor, örneğin tek bir topçu atışı bile yok, tamamen havadan, Bu açıklamaların sahibi Hamburg İtfaiyesinin Risk ve Patlamamış Mühimmat Araştırma Departmanı (GEKV) başkanı Thomas Otto.

 “GEKV” bölümü, belediye bölgesindeki şantiyelerin mühimmat mevcudiyeti açısından potansiyel risklerinin kategorize edilmesinden sorumludur. Sınıflandırma, 1940’dan 1946’ya kadar hem Müttefik hem de Alman silahlı kuvvetleri kaynaklarından gelen tarihsel hava fotoğraflarının değerlendirilmesine dayanmaktadır.

Hamburg’da herhangi bir inşaat çalışması başlamadan önce, hala keşfedilmemiş patlamamış bombaların planlanan şantiyede yatmakta olup olmadığını kesin olarak gözden geçirmek gerekir”.

Hassas Stereoskopik Hava Fotoğraflarının Yorumlanması

Stereoskopiyle zamanda yolculuğa başlıyoruz. Bir monitör yardımı ile yapılan stereo çalışma, 70 yıl önce şehrin durumuyla ilgili canlı, mekansal ve 3D bir platform oluşturuyor.

Savaş zamanındaki hava fotoğrafları, Schneider Digital‘in 3D PluraView” tipinin üst düzey stereo ekranlarıyla donatılmış toplam 20 iş istasyonunda stereoskopik olarak yorumlanmış. Bu monitör, yıllar önce emekli olan “PLANAR” ışın ayırıcı serisinin geliştirilmiş pasif 3D stereo ve ekran teknolojisi ile çalışıyor. 3D PluraView ışın ayırıcı teknolojisi, iki ekran yardımıyla 4K kalitesinde kadar tam ekran çözünürlüğü sunuyor.

Yapılan çalışmanın en önemli kısmı mekansal 3D stereo gösterimidir. Görüntü üzerinde siyah bir noktanın bir çökme mi yoksa bir yükseklik mi olduğunu ayırt etmemizi sağlar: Bir çökme, yere giren ama infilak etmemiş bir bombanın bir göstergesi olabilir. Böyle yerlerin tespiti sayesinde uyumakta olan bombalar  artık birer tehtid olmaktan çıkıyor.

Stereoskopi, ara katların hasarlı binalarda bulunup bulunmadığını görmeyi kolaylaştırıyor.Eğer hala ara katlar varsa, mekanın bu kısmı artık şüpheli olmaz, ancak katların hiçbiri kalmadıysa kesinlikle şüphelidir. Buna ek olarak aynı bölgenin farklı zaman dilimlerindeki fotoğrafları da çözümlemeye yardım ediyor.

Merak edenler için ürünün diğer özelliklerini de sizin için kısaca özetlemek istedik…

“ 3D PluraView”-Öne çıkan özellkleri

  • Sürekli profesyonel kullanım için titreşimsiz
  • Maksimum parlaklık – gün ışığına uygun
  • İki gövde tasarımı: 22 “veya 27” / 28 “
  • Tam HD çözünürlük, göz başına 2.5K veya 4K
  • Fotogrametri ve CBS için onaylı
  • Çok kullanıcılı kullanım için geniş izleme açısı
  • Yüksek kalite, Almanya’da tasarım ve üretim

Üniteler, Hexagon (Geomedia) ve Esri (ArcGIS), Trimble (MatchAT/DTMaster/UASMaster), Erdas (IMAGINE Photogammetie), TerraSolid (TerraStereo), Rhino (SARL RhinoTerrain), PurView (PurVIEW) veya Leica (LeicaGeosystems) tarafından da CBS, fotogrametri ve haritalama alanlarında tüm ortak 3D stereo uygulamaları için onaylanmıştır.

Işın ayırıcı teknolojisi, 2005 yılından beri piyasada iyi bir şekilde yeredinmiş ve 4K 10 bit sürümü, 3D stereo referansı olarak kendini kanıtlamıştır.

Daha Fazla Bilgi almak için www.3d-pluraview.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here