Topcon, Yeni BIM Teknolojisi Çözümleri

0
167

Topcon Positioning Group, INTERGEO 2019’da dikey yapılaşma için yeni çözümler sundu. Bunların arasında yeni tarama yapabilen robotik total station ile beraber, yenilikçi bir inşaat doğrulama iş akışının birlikte kullanılabilirliği, yeni 3D yapı dijital düzenleme aracı, total station için baş üstü gösterge gözlükleri, çeşitli BIM uygulamaları entegrasyonları için işlevselliği artırılan yazılım ve saha denetleyicisi geliştirmeleri de yer alıyor.

GeoPositioning Europe, Topcon Positioning Group başkan vekili Ian Stilgoe:“Sürekli genişleyen şehirlerimiz ve artan nüfusumuzla birlikte dikey yapılaşmaya duyulan ihtiyaç artmaya devam ediyor. İnşaat sürecini hızlandıran ve daha önce hiç görülmemiş verimlilik artışları sağlayan yeni teknolojileri sürekli takip etmeliyiz. Hızlı bir şekilde inşa etmek önemlidir, ancak aynı zamanda doğru bir şekilde inşa etmek de masraflı tekrar işlemlerinden kaçınmak için de anahtardır. Yapı doğrulama ve dijital yerleşim çözümleri, müteahhitlere projenin BIM modeline göre boyutsal hassasiyetle inşa edilmesini sağlamak, gerçeği yakalamak ve doğrudan yerinde analiz etmek için yeni çözümler sunuyor. ”

Yapı Doğrulama

Stilgoe, “Entegre total station ve 3D tarayıcının benzersiz bir birleşimi olan  GTL-1000, bina yapımı süreci için Topcon dönüşüm çözümünün mükemmel bir örneğidir” dedi. Çözüm, yapı doğrulama iş akışlarını günler süren geleneksel halinden yalnızca saatler sürecek kadar hızlandırılmış şekilde tasarlanmıştır. “ClearEdge3D Verity yazılımıyla birlikte, profesyonellere rekabet avantajı sağlamak için basitleştirilmiş yapı doğrulama iş akışları için yeni bir standart sunar.” Yeni yazılım, tüm proje üyelerine çevrimiçi olarak sunulan kalite güvencesi için web raporları sunar.

Topcon ayrıca GLS-2000 tarayıcı için beton zemin düzlüğü ve Navisworks yazılımı için ClearEdge3D Rithm ile zemin seviyesi analizi yapılabilen yeni bir uygulamaya sahiptir. Stilgoe, “Çözüm, geleneksel yöntemlerle günler süren işlemler yerine dakikalar içinde önemli kalite kontrol bilgilerini sağlayabilir” diyor. “Bu entegre çözümle, ıslak betonu tarayarak ve analiz ederek maliyetleri ve yeniden işleme oranlarını azaltabilir ve kürleme işleminden önce ayarlamalar yapmaya devam edebilirsiniz. Kesin konumlandırma teknolojisindeki en son yeteneklerle yerleşim, kalite kontrol ve beton şap gibi temel beton uygulamalarını modernize etmek Topcon’un kapsamlı yaklaşımının bir parçasıdır. ”

Robotik Düzenleme

Topcon ayrıca navigasyon düzenleme araçlarına yeni bir sürüm ekliyor. Genişletilmiş bir görüş alanı ve artan takip yetenekleriyle, LN-150 aracı ile, kullanıcıların BIM modellerini, PDF ve CAD dosyalarını içe aktarmak, hızlı bir şekilde kurulum yapmak ve doğrudan şantiye düzenleme görevine geçmek veya mevcut koşulların tasarım şartnamelerine uygun olup olmadığını doğrulamak mümkündür. Stilgoe, “Bu öğrenmesi ve kullanımı kolay araç, yüklenicilerin yerleşim sürecini, doğruluğu arttırmayı ve maliyet tasarrufu yapmayı, taşeron şantiye ile ilgili gecikmeleri otomatikleştirmesini ve yürütmesini sağlıyor.” Cihaz, Topcon MAGNET yazılımıyla kullanım için optimize edilmiş ve Autodesk ve Bentley Systems’in popüler tasarım yazılımlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre iş akışları içeriyor.

INTERGEO’da dijital yerleşim çözümlerini tamamlamak için Topcon, LN serisi ve Topcon motorlu total station portföyü için eller serbest kalacak şekilde, sesle etkinleştirilen MAGNET baş üstü gösterge asistanını kullanıcılarına sunuyor. Bu giyilebilir asistan, operatörü bir şantiyede yerleşim çalışmalarını verimli bir şekilde gerçekleştirmesi için yönlendiren gözlüklerle görsel yerleşim talimatlarını sağlar. Giyilebilir asistan, operatörlerin yerleşim noktalarını doğru bir şekilde işaretlemek için her iki eli de kullanmalarını sağlar.

Ek olarak, Topcon, total station araçları için TSshield varlık izleme hizmetinde ilerlemeler sağlamıştır.

“TSshield 3.0, cihazın yerini, sağlığını ve cihazın uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığını haberdar ederek Topcon total station  yatırımınızı korur; ve uzaktan kilitleme ve izleme işlevselliği ile güvenlik sağlar.”  Stilgoe

Ayarları değiştirmek ve iş akışlarını açıklamak için total station ekranlarının uzaktan görüntülenmesine izin vererek planlanmamış kesinti süresini azaltır. Operasyonları tanımlanmış alanlar ve günün saatleri ile sınırlandırarak total stationları optimum performansta ve yerel yasalara uygun konumda tutar. Mesajlar, iş akışlarını ve operasyonları iyileştirme olanağı sunması için doğrudan araçlara gönderilir.

Yazılım, saha bilgisayarları ve entegrasyonlar

Dikey yapılaşma için MAGNET 6 ile Topcon yazılımındaki gelişmeler, çok sayıda endüstriyel dosya türünü desteklemektedir. Yazılım artık, platform-nötr, açık format özelliği olan Endüstri Temel Sınıfları (IFC)* tanımını taşıyor. Yeni sürüm, Topcon donanım kullanıcılarının çoklu kat görünümleri için 3D yerleşimleri, yüksekliğe göre filtreleme ve BIM arayüzlerini önemli ölçüde iyileştirme gibi özelliklere sahip olmasını sağlar.

“BIM yaklaşımıyla entegrasyonlar inşaat aşamalarının önemli bir parçası. Autodesk BIM çözümlerinden ofisten sahaya iş akışlarıyla çalışan müteahhitler için benzersiz şekilde düzenlenmiş bir düzen iş akışı sağlamaya devam ediyoruz.” diyor Stilgoe. “Ek olarak, yapı doğrulama iş akışlarımız, inşaat koordinasyonunu gerçekleştiren müteahhitlere tanıdık bir ortam sağlamak için Navisworks ile entegre çalışıyor. Topcon çözümleri, BIM 360 ile entegredir ve Autodesk 2019 dosya formatları ile uyumluluğu desteklemek için yakın zamanda güncellendi. ”

Yeni FC-6000 saha kontrolörü aynı anda Topcon optik cihazlarını, GNSS alıcılarını ve yazılımı kullanıyor. Güncellenen işlemci, daha hızlı ve daha düzgün 3D dosyaları oluşturulması, operatörlerin daha büyük iş dosyalarını saklayabilmesi ve iş akışlarını verimli bir şekilde yönetebilmesi için daha fazla uygulama ve işlem yürütmeye olanak sağlar. Stilgoe, “Kontrolör ölçüm, yatay ve dikey yapılaşma uygulamaları için idealdir.” diyor.

Detaylı bilgi için: topconpositioning.com/verticalconstruction.

*Heads-up display: Pilotun, kafasını eğip aşağıdaki cihazlara bakarak değerleri takip etmesinin önüne geçmek için tasarlanan bu teknoloji, başını dik tutup sadece önüne bakarak en önemli bilgilere sahip olmasını sağlıyor.

*Industry Foundation Classes (IFC) veri modeli, mimari, bina ve inşaat sektörü verilerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Tek bir satıcı veya satıcı grubu tarafından kontrol edilmeyen bir platform nötr, açık dosya formatı özelliğidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here