Tünel Ölçümlerinde Multisensörlü Sistemler

0
595

Tüneller, ulaştırma altyapısının kritik bileşenleridir. Tünel inşaatlarındaki çatlaklar veya su girişleri gibi yapısal kusurlar büyük risk oluşturur. Yeterli güvenliği sağlamak için mevzuat düzenli bir şekilde deformasyon izlemesini şart koşar. Günümüzde, kameralar ve klasik ölçüm cihazları ile çeşitli ölçüm teknikleri kullanılarak denetimler yapılmaktadır. Süreçler sıkıcı ve oldukça maliyetli işlerdir. Elde edilen veriler çok çeşitli formatlarda olup, dijitalleşme derecesi minimum düzeydedir.

Dijital ölçüm verileri, Bina Bilgileri Modellemesi (BIM) doğrultusunda optimize edilmiş inşaat planlamasının yanı sıra uzun vadeli yapısal izleme için önemli bir rol oynamaktadır.

Gelecekte, kompakt bir çok sensörlü sistem, tünel yapılarının kesin ve objektif ölçüm verilerini sağlayacak. Sistem tünellerde geometri, yüzey yapısı ve su girişi ile ilgili verileri tek bir ölçüm prosedüründe toplayacak ve BIM ile uyumlu ölçüm verilerini dijital formatta sağlayacak. İşte bu teknolojinin hayata geçirilebilmesi için Alman AKG şirket grubu, İsviçre’den Amberg Technologies AG ve İspanya’dan Elaborarium SL, yeni bir çok sensörlü sistemin geliştirileceği entegre denetim sürecinde ortak bir projede araştırma ortağı olarak Fraunhofer IPM ile birlikte çalışmaya başladı.

Kaynak: Geospatialworld

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here