Ana sayfa COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ Tweet Map

  Tweet Map

  0

   Twitter daki Tweetlerimizin zengin bilgiler içerdiğinin farkındayız. Öyle ki artık sosyolojik tespitler yapılacak seviyede çok sayıda veri var elimizde.  Ancak, bu verileri doğru yorumlayabilirsek çok ilginç sonuçlara ulaşmak mümkün.

  Twitter TweetMap, bir prototip twitter araştırması uygulaması, geliştiricisi MapD şirketi tarafından Tweetler’de kullanılan kelimelerin coğrafi ve zamansal dağılımını aramanıza ve bunları oldukça iyi bir harita yardımıyla görselleştirmenize olanak tanıyor.

  TweetMap, ilginç bir şekilde  Arap Baharı hakkında yapılan araştırmaların ve yapılacak öngörülerin şekillendirilmesine yardımcı olması  fikri ile ortaya çıkmış. Ancak sonrasında açık kaynak olarak kullanıma sunulmuş.

  Tweetmap dünya çapında Twitter iletilerinde kullanılan kelimelerin coğrafi ve zamansal dağılımını aramanıza izin verir. CBS(GIS) uzmanı olmadanda, herkesin herhangi bir etiket veya kelime üzerinden yola çıkarak Twitter veritabanınında sorgulama yapmasına ve sonuçlar üzerinde haritaya çıkarmasına olanak tanır. Kendi ilinizde hatta mahallenizde bile nelerin trend olduğunu ne hakkında konuşulduğunu kolayca analiz edebilirsiniz.

  Merak Edenler için,

  TweetMap

  Emre AKDENİZ
  Director Strategy and Business Development, SurveyingGroup Media Co. One of your collegue who loves research new technologies and mostly addicted to sharing :)

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!