Uzaktan Algılama için GPS Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemleri

0
448

Lazer ve mikroişlemci teknolojilerindeki son gelişme, inşaat, tarım, haritacılık, madencilik ve daha fazlası dahil olmak üzere endüstrilerde bir dizi işletme tarafından kullanılan yeni nesil ekonomik ve etkili haritalama çözümlerini ateşledi. Günümüzde uzaktan algılama, arabalar, İHAlar ve Boston Dynamics tarafından geliştirilen LS3 gibi robotlar dahil olmak üzere çeşitli hareketli cisimler ile gerçekleştirilebilir hale geldi.

Arazi haritalama belki hala uzaktan algılamanın kullanıldığı en büyük alandır. Haritaları ve 3B modelleri analiz ederek fiziksel dünyayı anlamak, işletmelerin verimliliği artıran, karı ve daha da önemlisi güvenliği artıran daha hızlı ve daha bilinçli kararlar almalarını sağlar.

Doğru hassas nokta bulutları, uzaktan algılamanın en kritik yönüdür. Asgari taramalar üzerinden nokta bulutları için maksimum doğruluğa ulaşmak, nihai amaçtır. Temel gereklilik, veri toplama ve ham veri doğruluğunun güvenilirliğidir. Gerçek zamanlı veri işleme söz konusu olduğunda doğruluğu feda edersiniz. Genel olarak, gerçek zamanlı yöntemler kullanılırken doğruluğun düşük olması beklenir ve projenin doğruluk gereksinimleri gerçek zamanlı yöntemlerin kullanılıp kullanılmayacağını belirler. Hassasiyet öncelikli olduğunda, “Post Processing-Sonradan İşleme” kullanılacak yöntemdir.

Post Processing için, ham veriyle birlikte INS’ye (Inertial Navigation Systems-Ataletsel Navigasyon Sistemleri) ve GNSS ham verileriyle atalet verilerini kaydedebilme yeteneğine ihtiyacınız olacak. Ayrıca, iyi bir baz istasyonu verilerine erişmeniz gerekir. İster kara aracı ister İHA olsun, uzaktan algılama çözümü için temel unsur GPS Destekli INS’dir.

MEMS teknolojisine dayanan Inertial Labs Tekli ve Çift Antenli GPS Destekli INS, yeni nesil, tam entegre, yüksek performanslı araca bağlanabilen bir sistemdir. Inertial Labs GPS Destekli INS, NovAtel® tarafından üretilen bir GNSS alıcısı, barometre, sıcaklık ayarlı hassasiyetin her biri için 3 eksen, taktik dereceli akselerometreler ve jiroskoplar kullanarak doğru yönlendirme sağlar. Inertial Labs GPS Destekli INS yeni yerleşik sensör füzyon filtresi, son teknoloji navigasyon ve rehberlik algoritmaları ve kalibrasyon yazılımı içerir.

Post Processing Kinematik (PPK) için tek GNSS antenli INS: INS-B / INS-B-OEM

 • Konum doğruluğu = 0,5 cm
 • Başlık doğruluğu = 0.03 °
 • Pitch & Roll doğruluğu = 0.006 °
 • Hız doğruluğu = 0,01 m / sn

Gerçek Zamanlı Kinematik (RTK) için ikili GNSS antenli INS: INS-D / INS-D-OEM

 • Konum doğruluğu = 1 cm
 • Başlık doğruluğu = 0,1 °
 • Pitch & Roll doğruluğu = 0.05 °
 • Hız doğruluğu = 0,03 m / sn

Detaylı bilgi için, inertiallabs.

Uzaktan algılamanın asıl amacı, doğru çekirdek elemanlar kümesini seçmek, onları bir çözüme entegre etmek ve sonuçta istenen hassas nokta bulutuna ulaşmaktır. Ve bu işlemleri bütçeyi aşmamak için en kısa sürede ve en düşük fiyata yapılmalıdır. Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ürün olmasına rağmen, başarılı bir sonuca giden yol haritası birkaç kritik noktadan geçer:

GPS Destekli INS Seçimi Ana Karar Faktörleri:

 • Doğruluk
 • Güç kullanımı
 • Ebat ve ağırlık
 • Fiyat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here