Uzaktan Algılama Nedir?

0
691

Uzaktan algılama, bir bölgenin orada olmadan fiziksel özelliklerini elde etme bilimidir. Genellikle uçaklar, uydular ve dronlar üzerindeki sensörler tarafından yakalanan, yayılan ve yansıyan ışımaları ölçer. Aktif ve pasif iki tür uzaktan algılama vardır.

Peki uzaktan algılama, Dünya’daki en zorlandığımız sorunlarımızdan bazılarını nasıl çözüyor? Uzaktan algılama, Dünya’nın özelliklerini keşfetmek için insan vizyonunun ötesine nasıl geçiyor?

Hava tahmininden askeri istihbarata kadar, bu buzdağının sadece görünen kısmı.

Aslında, uzaktan algılama sanılanın aksine hiç de karmaşık değildir. Öyle ki, gözleriniz şu anda bu sayfayı okuyarak binlerce kez uzaktan algılamayı kullandı bile…

Daha önce belirtildiği gibi temelde uzaktan algılama, uzaktan bilgi edindiğiniz anlamına gelir. Dışarıda olduğunuzda, güneş ışık yayar ve her nesne gözünüze kırmızı, yeşil ve mavi renklerin bir karışımını yansıtır.

Ancak önemli olan gözümüz ile ayırt edemediğimiz, elektromanyetik spektrumda kısa dalga boylarından (X-ışınları gibi) uzun dalga boylarına (radyo dalgaları gibi) kadar bir dizi olası dalga boyunun olmasıdır. Günün sonunda bunların birbirinden farklı yayınımları üzerine sayısız sınıflandırma yapabilmek mümkün olur.

Bu yüzden uzaktan algılama çok güçlü bir disiplindir. İnsan görüşünün ötesinde görebildiğimiz için, bu gerçek tek başına daha önce hiç görmediğimiz şeyleri görmemizi sağlar. Başka bir deyişle, görünmez olanı görebiliriz.

Uzaktan algılama yöntemlerinden biri olan Lidar konusunda daha fazla bilgi almak için “Lidar Nedir? Nasıl Çalışır? ” yazımıza göz atmayı unutmayın

Kaynak:https://gisgeography.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here