Yaşayan Haritalar – 200 Yıllık Amsterdam Kadastrosu

0
675

“Maps We Love” Projesi

Arcgis ’in geliştiricisi Esri ‘Maps We Love’ yani Sevdiğimiz Haritalar projesiyle ödüllü haritaları ilham almamız için topladı.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte haritalara olan talep her zamankinden daha fazla! Çoğumuz hemen hergün haritaları kullanıyor ve işlevselliğin artmasını temenni ediyoruz. Beklentimiz basit bir yön bulma işlemi de olabilir, petrol sızıntı modelleri oluşturmak da. Esas olan daha bilgili daha cazip haritalarla çalışabilmek.

Peki, ama bir haritayı iyi yapan şey nedir? İnsanların bir harita ile ilgilenmelerini nasıl sağlayabiliriz? Beklenmedik bilgiler veya hatta büyüleyici güzellik sunan bir harita nasıl yapılır? Esri bunların cevabını verecek bir proje üzerinde çalışıyor: Maps We Love.

Size önemli adımları, artı kaynakları (çok sayıda bağlantı) içeren bir sahne arkası bakışı sunarak bu başlıkları derinlemesine incelemenize olanak sağlar. Maps We Love haritalama işlemlerini gözden geçirmek, size “harika haritalar oluşturabilirsiniz” inancını vermek için tasarlanmış.

Verileri çekici bir haritaya dönüştürmek, hangi düğmelere tıkladığınızı bilmekten çok daha fazlasını gerektirir. Bu, verilerinizde gizlenmiş hikayeleri nasıl açığa çıkaracağınızı bilmekle ilgilidir.

Amsterdam Kadastro

Maps We Love projesi kapsamında 200 yıllık Almanya Kadastrosu kronolojisi oluşturulmuş. Ve bu proje ile iki asırlık değişimleri tek platformda izleme şansını yakalıyorsunuz. Sistem sizi kadastro tarihinde kısa bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu harika çalışmayı ve daha fazlasını keşfetmek için buraya tıklayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here