İHA/Drone ile haritalama hakkında bir şeyler duydunuz, ama işe nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman tam yerine geldiniz çünkü bu yazımızda yeni başlayanlar için “Temel Seviyede İHA ile Haritalama” konusunu siz meslektaşlarımız için ele aldık.

1. İHA’nızı seçin
Yapmanız gereken ilk iş yapacağınız işe uygun İHA’yı seçmektir. İHA’lar piyasada çok geniş bir ürün yelpazesine sahip ancak yeterince iyi bir seçim yapılırsa hem uzun süreli eğlenceler hem de profesyonel uygulamalar için kullanabilirsiniz.

Not: İHA nızı aldıktan sonra resmi İHA kaydını yapmayı ve İHA ehliyetinizi almayı unutmayın. 

2. İHA Haritalama Ekosisteminizi Belirleyin
Cihazınızı hazırladıktan sonra yapmanız gereken ise akıllı telefon uygulaması ve web platformu içeren bir haritalama çözümü seçmektir. Uygulama, uçuşunuzu düzgün bir şekilde planlamanıza yardımcı olacak ve ölçümü otomatik olarak tamamlamak için İHA’nın kontrolünü ele alacaktır. Uçuştan sonra, İHA‘daki verileri bir bilgisayara aktarmanız gerekecek. Bunu yapmak için, mikro SD kartını uçağınızdan çıkarmanız, bir bilgisayara bağlamanız ve toplanan verileri veriyi işleyip analiz etmenizi sağlayacak bir web tabanlı bir aracı programa yüklemeniz gerekir.

Bir İHA ölçümünde aynı nesnenin görüntülerini en az iki perspektiften alırsanız, bir stereoskopik 3D görüntü elde edersiniz. Bu nedenle İHA görüntüleri önemli ölçüde çakışmalıdır. İHA haritalama için popüler platformlardan olan Pics4D, Drone Deploy ve Data Mapper size hem uygulamayı hem de web tabanlı araçları kullanımınıza sunar.

3. Uçuşunuzu Planlayın
Bir uçağı uçururken önceliğiniz güvenlik olmalıdır. İlk haritalama projeniz için ağaç ve yüksek yapılar içermeyen bir alanı seçin ve insanlar üzerinde uçmayın. Projenin alanı çok büyük veya çok küçük olmamalıdır. 100x100m bir alan başlangıç için iyidir.Haritasını yapmak istediğiniz alanı veya bir yapıyı çevreleyecek şekilde uçuş planı çizmeniz gerekiyor.

Görsel www.Dronedeploy.com’ dan alınmıştır.

Bunu uydu görüntülerini kullanarak yapabilirsiniz, ancak bazı yerlerde resimlerin eski olabileceğini unutmayın.

Görsel www.Dronedeploy.com’ dan alınmıştır.

Planlamanızı yaparken aceleci davranmayın, yapacağınız ufak bir  hata, İHA’nızın ezilmesine ve hasar görmesine neden olabilir, bu nedenle, uygulamada seçilen kapsamın gerçek dünyada eşlemek istediğiniz alanla tam olarak uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Görsel www.Dronedeploy.com’ dan alınmıştır.

En önemli parametrelerden biri,  uçuşunuzun yüksekliğidir. Rakım ne kadar düşük olursa, İHA’nın seçilen bölgeyi araştırması için daha fazla fotoğraf çekmesi gerekecek, ölçümü tamamlamak daha uzun zaman alacak ve veriyi işlemek için daha fazla zaman ve kaynak gerekecektir. Yükseklik aynı zamanda bir piksel boyutunu da etkiler. Makul yaklaşım, yüksekliği, proje bölgesinin boyutu ve yüksekliği ve beklenen doğruluk ile ilişkilendirmektir. 100x100m’den küçük bir alan için, 10 metrelik yükseklikteki uçuş yaklaşık 10 dakika alır ve 150 görüntü oluşturur. 30 metrelik yüksekliği seçmek uçuş süresini 2 dakikaya kısaltır ve görüntü sayısını 50’ye düşürür. Pil ömrünün 20 dakikanın biraz üzerinde olacağını bilerek, tek şarjla ne tür bir alanı haritalayabileceğinizi tahmin edebilirsiniz.

4. Havalanın!

Şimdi havalanma zamanı geldi. İHA’nız otomatik olarak kalkacak ve seçilen kapsamı temel alarak ölçümü tamamlayacaktır. Ölçüm tamamlandığında veya cihazınızın enerjisi bittiğinde, uygulama İHA’yı başlangıç ​​noktasına geri getirecek veya bulunduğu yere geri dönecektir.

Eğer ölçüm kapsamınızda bina vb. yüksek yapılar mevcut ise, bu yerlerin ek fotoğraflarını farklı açılardan yakalamanız önerilir. Bu, 3D modeli daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

5. Projenizin Tadını Çıkarın ve Paylaşın

Sahadan ayrılmadan önce hala görüntüleri inceleme fırsatınız varsa, lütfen bunu yapın. Özellikle, başlangıçta, size çok fazla zaman kazandıracaktır. Görüntüleri işlemeden önce alakasız görüntüleri kaldırmak için kazandığınız zamanı kullanabilirsiniz. Gökyüzünü veya garip bir açıları alan fotoğraflar ortomozik ve 3D modeli olumsuz şekilde etkileyebilir. İşlem tamamlandıktan sonra yapılması gereken son şey ise ilk haritalama projenizin tadını çıkarmak! Ayrıntı seviyesi etkileyicidir. 3D görüntüye geçebilir ve ölçüm  yapılan alanın 3D noktasından oynayabilirsiniz.

İHA ile Haritalama sayesinde buna benzer canlı ve etkileyici modeller üretebilirsiniz! 

Temel olarak İHA ile haritalama projesinin tamamı çok karmaşık bir süreç değildir ve bunu kendiniz de deneyebilirsiniz! Çok eğlenceli ve efektler oldukça şaşırtıcı. İlk projenizden sonra bir daha denemek için sabırsızlanacaksınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here