Yeni Başlayanlar İçin: CBS Nedir?

0
5533

Coğrafi Bilgi Sistemleri kulağa oldukça havalı ve karmaşık gelen bir terim gibi görünse de bir kez CBS dünyasına adım attığınızda kendinizi daha fazlasını öğrenmek isterken bulacaksınız. Gelin öğrenmeye şimdi beraber başlayalım.

En basit anlamıyla CBS(GIS), coğrafi olarak tanımlanan herhangi bir nesneyle ilgili her türlü veriyi toplamayı, yönetmeyi ve analiz etmeyi sağlayan sistemdir. Burada önemli olan nesnenin mutlaka bir coğrafi veriye sahip olmasıdır. Kısacası:

Harita+Veri= CBS(GIS)

Yeni başlayan biri olarak ilk aklınıza gelen şey, öğrendiğiniz bilgileri nerelerde kullanabileceğinizdir. CBS katılım, paylaşım ve işbirliğiyle ilgilidir. Sağlık ve sigortacılıktan telekomünikasyona, ulaşımdan petrol,elektrik ve doğalgaz hizmetlerine kadar çok çeşitli ve farklı alanlarda kullanabilirsiniz.

Peki CBS nasıl çalışır? Bunun cevabını dört adımda verebiliriz.

 

Haritalar: Veri katmanlarını ve analitik çözümlemeyi kullandığımız yapıdır.

 

 

Veri: CBS, mekansal konum kullanarak birçok farklı veri katmanını birleştirir. Görüntüler, özellikler ve haritaya bağlı hesap çizelgeleri ve tablolar veri olarak kullanılabilir.

 

Analiz: CBS’nin belki de en çok insan odaklı kısmı analizdir. Mekansal analiz uygunluğu ve kabiliyeti değerlendirmesinde, tahmin ve varsayımda bulunmada, yorumlama ve anlamada, daha da önemlisi kavrama ve karar vermede yeni bakış açılarına kazanmanıza yardımcı olur.

 

Uygulamalar: Uygulamalar, çalışılmak ve CBS’yi herkes için hayata geçirmek için odaklanmış kullanıcı deneyimleri sunar. CBS uygulamaları hemen hemen her yerde çalışır: cep telefonunuzda, tabletinizde, web tarayıcılarında ve masaüstünde.

Kaynak: www.esri.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here