Yeni iPad Pro LiDAR Tarayıcısı ile Beraber Geldi!

0
832

Apple geçtiğimiz günlerde en gelişmiş iPad Pro modelini duyurdu. A12Z Bionic çip ile sunulan iPad Pro, çoğu Windows dizüstü PC’den daha hızlı ve daha güçlü özelliğiyle öne çıkıyor.

Ultra Geniş kameraya ve stüdyo kalitesinde mikrofonlara sahip yeni iPad Pro, son teknoloji derinlik algılama özelliği sunan çığır açıcı LiDAR Tarayıcısı ile daha profesyonel iş akışlarına imkan tanıyor ve profesyonel düzeyde fotoğraf ve video uygulamalarını destekliyor.

Profesyonel kameralar, profesyonel performans ve ses, ve ayrıca çarpıcı Liquid Retina ekran ve güçlü uygulamalarla birlikte LiDAR Tarayıcı, artırılmış gerçeklik (AR) alanında dünyanın en iyi cihazı olma yolunda iPad Pro’nun liderliğini genişletiyor.

A12Z Bionic Çip

iPad Pro, A12Z Bionic çipiyle piyasadaki dizüstü PC’lerin çoğunu geride bırakıyor. Günlük görevlerden, grafiklerin yoğun olarak kullanıldığı iş akışlarına kadar yaptığınız her şeyi hızlı ve akıcı bir hale getiriyor.

Özellikle profesyonel uygulamalara güç verecek şekilde çalışması için tasarlanan A12Z Bionic çip, 8 çekirdekli grafik işlemcisi; 4K video kurgulama, 3D tasarım ve artırılmış gerçeklik gibi işlemlerde çok akıcı bir performans sergiliyor. Gelişmiş termal tasarım, profesyonel iş akışları için kritik bir öneme sahip olan daha uzun süreli, daha yüksek performansı mümkün kılıyor.

Apple tasarımı Neural Engine ise aygıt üzerindeki yapay öğrenme teknolojisini yeni nesil profesyonel uygulamalar için hazır hale getiriyor. Pil ömrü 10 saat olacak yeni iPad Pro’nun kamera sistemi ise iPhone 11 Pro’nun kamera sistemini andırıyor.

Liquid Retina Teknolojisi

Hem 11 inç hem de 12.9 inç boyutlarında yer alan ve tüm kenarlara kadar uzanan Liquid Retina ekran, hem göz alıcı ve etkileyici bir güzelliğe hem de son derece gelişmiş teknolojilere sahip. P3 geniş renk desteği ile kullanıcıların fotoğrafları, videoları, uygulamaları ve oyunları canlı, gerçekçi ayrıntılarla görmelerini sağlıyor.

Ekranın yenileme oranını 120 Hz’e kadar otomatik olarak ayarlayan ProMotion teknolojisi, son derece akıcı bir kaydırma ve hassasiyet sunuyor. True Tone, yüksek parlaklık ve yansıma önleyici kaplama ile bir mobil cihazda mümkün olan en iyi ekran deneyimini sunuyor.

Profesyonel Kameralar

iPad Pro’daki kamera sistemi, çarpıcı fotoğraflar çekmek için 12MP geniş kamera ve 4K video özelliği sunuyor. Ayrıca, fotoğraf veya video için mükemmel kadrajı oluşturmaya yardımcı olan, görüntüleri iki kat uzaklaştırabilen yeni 10MP ultra-geniş kamera özelliğini de içeriyor.

Stüdyo Kalitesinde Mikrofonlar

iPad Pro, mükemmel ses kaydı için beş stüdyo kalitesinde mikrofonlara ve en sesiz ayrıntıları yakalamaya yarayan özelliklere sahip.

Profesyonel kameralar, profesyonel ses ve geniş ekranın birleşimi iPad Pro’yu film yapımcıları, video profesyonelleri, podcast’ler ve diğer içerik yaratıcıları gibi profesyoneller için çok yönlü bir mobil stüdyo haline getiriyor.

LiDAR Tarayıcı

LiDAR (Işık Algılama ve Mesafe Belirleme), ışığın bir nesneye ulaşma ve o nesneden yansıma süresini ölçerek aradaki mesafenin belirlenmesini sağlıyor. Bu gelişmiş teknoloji, bir sonraki Mars görevi için NASA tarafından da kullanılıyor.

Lidar hakkında daha fazla bilgi almak için “Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Özel olarak geliştirilen LiDAR Tarayıcı, ışığın direkt uçuş süresinden yararlanıyor ve hem kapalı hem de açık mekanlarda beş metreye kadar mesafeden yansıyan ışığı ölçebiliyor. Foton düzeyinde çalışan ve nanosaniye hızında işleyen bu teknoloji, artırılmış gerçeklik ve çok daha fazlası için olağanüstü olasılıkların kapısını açıyor.

LiDAR Tarayıcı, derinliği ölçmek için pro kameralardan, hareket sensörlerinden ve iPadOS’deki yazılım çerçevelerinden yararlanıyor. LiDAR Tarayıcı tarafından ölçülen derinlik bilgilerini her iki kamera ve hareket sensörlerinden gelen verilerle bir araya getiriyor ve A12Z Bionic çipteki bilgisayarla görü teknolojileri aracılığıyla geliştirerek manzaranın daha detaylı olarak anlaşılmasını sağlıyor. Tüm bu unsurların birbirleriyle yakından entegrasyonu sayesinde iPad Pro’da yepyeni ve farklı bir artırılmış gerçeklik (AR) deneyimi yaşanabiliyor.

Yeni sahne geometrisi API’si ile ARKit‘e yönelik en son güncellemeyi kullanan geliştiriciler, senaryoları daha önce ortaya çıkarmak için yeni LiDAR Tarayıcının gücünü kullanabiliyor.

Measure (Ölçme) Uygulaması daha ayrıntılı ölçümler için cetvel görünümü ile birlikte sunuluyor ve kullanıcıların yapılan ölçümlerin listesini sonraki kullanımlar için kaydetmesine olanak sağlıyor.

Yeni Trackpad

Apple, iPadOS 13.4 ile iPad’e trackpad desteği sunarak kullanıcılarına iPad’leriyle etkileşimde bulunmaları için yepyeni bir kapı açıyor.

Apple, trackpad deneyimini macOS’tan direkt olarak kopyalamak yerine, yeni iPad için baştan aşağı yeniden tasarladı. Bu yepyeni tasarımda, imleç deneyiminin merkezinde dokunuşa duyarlılık var. İmleç bağlamsal çalışıyor, yani bir düğmeye, uygulama simgesine veya metne işaret ettiğinizi anlıyor ve o anda ihtiyacınız olan araca dönüşüyor. Hesap tablosu oluşturmak veya metin düzenlemek gibi ekstra dikkat gerektiren görevler için de mükemmel bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Magic Keyboard

Apple, iPad Pro için yeni Magic Keyboard’u da tanıttı. Açısı kolayca ayarlanabilen yüzen bir tasarıma ve arkadan aydınlatmalı klavye ve trackpad’e sahip olan Magic Keyboard, bir iPad’de bugüne kadarki en iyi yazma deneyimini sunuyor.

Kaynak: Apple, “Apple unveils new iPad Pro with breakthrough LiDAR Scanner and brings trackpad support to iPadOS”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here