Yepyeni Bir Referans Sistemi “Discrete Global Grid System”

0
1477
Jeodezi biliminin temel görevlerinden birisi hiç şüphesiz yerkürenin gerçeğine en yakın modelini oluşturmaktır. Geçmişten günümüze bir çok model denenmiş ve tabiiki hepsininde kendine göre artı ve eksileri olmuştur. Ancak bugünlerde Open Geospatial Consortium (OGC) (Jeo uzamsal Konsorsiyum ) ” Discrete Global Grid System”  adını verdikleri yeni bir referans sistemini duyurdu. Peki formu neye benziyor derseniz aslında tam anlamıyla detaylandırılmış bir futbol topu modeline geçiş yapıyoruz.

 Her ne kadar OGC Standardı 2017 yılının başında tanıma ilşkin temel kuralları belirleyen şartlarla hazırlamış olsa da, standart bazı otoriteler tarafından kabul edilmektedir. Yeni standart projeksiyon işlemi sırasında jeo-uzamsal verilerin kaybuını optimize etmek ve GIS verilerini çeşitli kaynaklardan sorunsuz şekilde entegre etmek için referans kılavuzunu tanımlamaktadır. DGGS in amacı öngörülen koordinat referans sistemleriyle  çalışmanın zorlukları olmadan mekansal verilerin hızlı bir şekilde birleştirilmesini sağlamaktadır.
Esas olarak yeni referans ızgarası tüm Dünya’nın hiyerarşik bir mozağini oluşturmak için eşit alanlı ızgaralardan oluşan bir çok yüzlüdür.
Yeni referans sistemi oldukça ümit verici görünmekle birlikte bu yeni standardın Coğrafi Bilgi Sistemlerinin işini nasıl değiştirdiği,  CBS geliştiricilerinin ve analistinin CBS verilerini modellemesini nasıl etkileyeceği merak konusu. Bu standart başka bir alternatif referans sistemi olabilecek mi veya geleneksel koordinat sistemini tamamen değiştirip  “yeni oyuncağımız” haline gelebilecek mi? Bekleyip göreceğiz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here