Yersel Lazer Tarayıcı ile Köprü Belgelenmesi

Most Read

Gerçek Zamanlı Corona Virüsü Haritası

Coğrafi bilgi sistemleri konusunda çalışmalar yapan ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan gerçek zamanlı bir harita ile Çin'in Wuhan kentinde başlayan salgını an be an...

Dünya Dinler Haritası

Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir sözü gördüğünüz dünya haritası için en uygun tanımlama olabilir. Hem panoramik hem de ayrıntılı gösterimi olan bu infografik, dünya...

En Güncel 3D Uydu Haritası

Ayrıntılı bir veri kümesi sanal ortamda hayata geçirildiğinde, sonuçları hem kolay anlaşılır hemde bilgi yüklü olabiliyor. Bilgi haritaları üreticisi "ESRI"  bu kez de uydu...

LiDAR Nedir? Nasıl Çalışır?

"LiDAR" temel olarak ölçme işlemi için lazer veya ışık kullanan bir uzaktan algılama yöntemidir. Harita sektöründe, karmaşık cisimlerin veya bölgelerin ölçmesi imkansız yerlerin kurtarıcı...
Bora YAVUZhttp://www.litech.com.tr
2008 Yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği (Jeodezi ve Fotogrametri) mezun oldu. Faro Europe ve Leica Geosystems firmalarında yersel lazer tarayıcı, mobil tarayıcı ve insansız hava araçları ile ilgili teknik satış, eğitim ve destek konularında Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika bölgelerinde faaliyet gösterdi. Nokta bulutu ve nokta bulutunun kesiştiği tüm alanları takip etmekte ve Litech Mühendislik firmasında çalışmalarını yürütmektedir.

Yapımının üzerinden zaman geçen, yoğun kullanıma ve çevresel etkilere maruz kalan köprülerin deformasyonlarının tespiti, ulaşım sağlığı açısından önemli bir konudur.

Bu tarz yapılarda ölçme teknolojisinin getirdiği yeni imkanları kullanılarak ulaşılması zor, ölçümü çok zahmetli ve hatta imkansız olan bazı detayları ölçmek ve belgelemek mümkün olmaktadır. Peki nasıl? Tabiki en zor görevlerin bile üstesinden gelen lazer tarayıcılar yardımıyla bu tarz çalışmaların üstesinden gelebilirsiniz. Yazımız yersel lazer tarayıcı kullanılarak ölçme ve belgelemesi yapılmış yaklaşık 25 yıllık bir köprü hakkında olacak.

Yapısal olarak bir köprünün beton, çelik vb. elemanlardan oluştuğunu biliyoruz. Doğal olarak bu bileşenlerin deformasyon üzerindeki rolleri ve deformasyona uğrama durumları farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların tespit edilebilmesi için, birleşim noktaları, darbe emici elemanlar, derzler, köprü decklerini taşıyan çelik profiller vb. bölgelerde çok sayıda ölçüm yapmak gerekir.

Dolayısı ile Total station ve GPS gibi geleneksel ölçme yöntemlerinin yetersiz kaldığı bu noktada yersel lazer tarayıcı kullanımı ön plana çıkar.

Projede ITRF temelli bir koordinat sisteminde çalışıldığı için yersel lazer tarama işleminden önce statik GPS oturumları yapılarak, lazer tarayıcı çalışmasına esas olacak yer kontrol noktaları tesisi ile işe başlandığını ve sonraki periyotlarda (onarım öncesi ve sonrası) yapılan belgeleme işlemlerinde de yine bu noktaların kontrol edilerek işlemlere başlandığını belirtelim.

Daha sonra poligon dengeleme hesabına imkan veren lazer tarayıcı ile köprünün her iki yakasına oturan bu yer kontrol noktaları arasında poligon geçkisi kurmak ve harici yapılan tüm lazer tarama okumalarının birleştirilmesi ile nokta bulutu elde edilmesi ile devam eden projede maksimum poligon kapanması 3B ‘de 5 mm olup, devamında yapılan birleşim dengelemesi sonucunda maksimum hata payı 6 mm – 100 m olarak gözlemlenmiştir.

Registration, yani bireysel nokta bulutlarının birbirine çakıştırılıp tek bir koordinat sistemine oturtulması işleminden sonra modelleme ve çıktı üretme aşamasında tüm taşıyıcı ve birleşim elemanlarının en az 5 hattan geçecek şekilde kesitler halinde değerlendirilmesi yapılmıştır.

Sonuç ürünlerin birkaçı aşağıda örnek olarak verilmektedir.

Şekil 1: Beton kırılım hatları, çelik profil en kesitleri, darbe emicilerin modellenmesi, suya gömülen silindirik ayakların ve bu ayaklar üzerine oturan kirişlerin modellenmesi, köprü gabarisinin kontrolü açısından üzerinden geçen elektrik hattının sayısal modele çevrilmesi, drenaj boruları ve yer kontrol noktaları görülmektedir.

Şekil 2: Köprünün Kuzey cephe profilinin sayısal grafiği ile deformasyon miktarları ve boş halde köprünün uğradığı deplasman bir kaç mm hassasiyet ile görülmektedir.

Şekil 3: Silindirik ayakların su üzerinde kalan kısmının modellenmesi sonucunda ayaklardaki eğiklik tespit edilmiş, beton yüzey üzerindeki kırılma ve bozulmalar da bariz biçimde ortaya konmuştur. (Yeşil kırıklı hatlar)

Şekil 4: Silindirik ayakların kiriş üzerinden bakıldığında nereye nasıl yerleştiğinin, akstan ileride veya geride, aks üzerinde ise birbirine eşit veya farklı mesafelerde olup olmadığının tespiti yapılmıştır.

Görüldüğü gibi, geleneksel ölçü yöntemleri ile yapılması mümkün olmayan birçok ölçü ve üretilmesi mümkün olmayan birçok sonuç ürün lazer tarama kullanımı sayesinde mümkün hale gelmiştir.

Tüm bunların yanı sıra, yersel lazer tarayıcı kullanımı ile sahada kazanılan vakit, ofis ortamına da yansımış, çok detaylı çıktıları çok daha az zamanda (20 etaptan oluşan saha işi dahil toplam 3 gün) ölçüm ve sayısallaştırma sonuçları teslim edilmiştir.

Yersel lazer tarayıcı ile yol, köprü, tünel, inşaat as-built gibi birçok konuda kısa sürelerde doğrulukları ve görsel değerleri yüksek veriler üretilebilir. Projelerimize lazer taramanın getireceği katma değerleri ve hızı düşünürsek, bu yöntemin ölçme dünyasında kendine edineceği yerleri kolaylıkla görebiliriz.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest Articles

Hiç bulutta çalışmayı denediniz mi? Üstelik sahadayken bile!

"Artık GNSS alıcınızdan verileri manuel olarak aktarmak için ofise geri dönmenize gerek yok"Zaman hızla değişiyor ve bir zamanlar...

Gerçek Zamanlı Siber Tehdit Haritası

Bir siber tehdit/siber saldırı, bilgisayar bilgi sistemlerini, altyapıları, bilgisayar ağlarını veya kişisel bilgisayarları hedef alan saldırı manevrasıdır.Küresel siber...

Yeni nesil Volvo otomobillerde, güvenli otonom sürüş için Luminar LiDAR teknolojisi kullanılacak

Otomotiv güvenliği konusunda dünyaca bilinen markalardan olan Volvo Cars, teknoloji firması Luminar ile iş birliği yaptı. Bu kapsamda Luminar’ın LiDAR ve...

The Inertial Labs MiniAHRS, Takıldığı Her Cihaza Mutlak Yönlendirme Sağlar

Yeni MiniAHRS, uygun maliyetli ve yüksek performanslı, farklı araçlara monte edilebilen bir sistem sunar.Yeni Intertial Labs MiniAHRS,...

İHA ve Taşınabilir Mobil Lazer Tarama Platformlarından Yakalanan 3D Verilerin Düzenlenerek Kör Noktaların Doldurulması

Yeni Nesil LiDAR Ölçümü ve 3D Haritalama ÇözümleriMobil ve UAV LiDAR sistemleri gibi birden çok lazer tarama...